Czy potrzebne są szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy?

Bezpieczeństwo i hiegiena pracy, czyli BHP, to zbiór ściśle określonych zasad, które określają, jak powinno się pracować w firmie, aby uniknąć jakichkolwiek zagrożeń. Bezpieczeństwem i higieną pracy nazywa się również osobną dziedzinę wiedzy, która kształtuje powyższe normy. BHP jest dziedziną szeroką.

Związany jest zarówno z bezpieczeństwem miejsca pracy, odpowiednimi zabezpieczeniami przed pożarem, zasadami obsługi maszyn i urządzeń elektrycznych, jak i również tyczy się zasad warunków pracy pod względem komfortu i zdrowia psychicznego.

gaśnica

Autor: Miss Wetzel’s Art Class
Źródło: http://www.flickr.com

Przepisy BHP podlegają kontroli oraz są sprawdzane przez Państwową Inspekcję Pracy i są podstawowymi wymogami, które gwarantują bezpieczeństwo w każdej firmie. W przypadku spowodowania wypadku, jaki mógłby być skutkiem niewłaściwego zabezpieczenia miejsca pracy przez właściciela lub w sytuacji, kiedy osoba pracująca ponosi uszczerbek na zdrowiu, pracując w warunkach niezgodnych z normami bezpieczeństwa pracy, ma on możliwość ubiegania się od swojego pracodawcy zadośćuczynienia w postaci odszkodowania na drodze sądowej. Nie można też dopuścić do sytuacji, w której pracodawca zatrudnia osobę, której doświadczenie a przede wszystkim kwalifikacje, nie pozwalają na poprawne i bezpieczne wykonywanie danej czynności. Kara grzywny, której podlega pracodawca nie stosujący się do odpowiednich przepisów wynosi od tysiąca nawet do trzydziestu tysięcy złotych – źródło.

Nic dziwnego zatem, że obecnie wszelkie rodzaje szkoleń bezpieczeństwa i higieny pracy są bardzo powszechne, widać, że ta gałąź szkoleniowa rozwinęła się bardzo dobrze w ostatnich latach. Kursy takie nie są jedynie kierowane do pracodawców, ale są również adresowane do pracowników admistracyjno-biurowych, pracowników placówek edukacyjnych i innych.

Pewnie przyda Ci się dostęp za darmo (https://kamrec.pl/kamery-szpiegowskie) do naszej następnej strony. Nie czekaj, tym bardziej jeśli zainteresowały Cię opublikowane tu wpisy.

Wszędzie tam, gdzie chcemy zachować bezpieczeństwo naszej pracy i nie być narażonym na karę i procesy sądowe, powinniśmy zatroszczyć się o należycie przeprowadzone kursy bezpieczeństwa i higieny pracy. Firmom prowadzącym szkolenia BHP oraz nadzór bhp zleca się też zwykle zorganizowanie szkoleń przeciwpożarowych oraz szkoleń pierwszej pomocy (więcej).