Co kupić kiedy chcesz rozpocząć chodzenie po górach jesienią?

Pasma górskie jesienią nabierają szczególnego uroku, lecz dużo osób rezygnuje ze wspinaczek i wędrówek po pasmach, ponieważ boi się przemarznięcia, szybko zapadającego zmroku i pierwszych śniegów oraz oblodzenia. Bez czego się nie ruszać na wyprawę jesienią?Podstawą wyposażenia są dobre buty. Bez butów nie będzie łatwo na trasach o różnej nawierzchni. Możemy nabyć obuwie na cały rok, lecz lepiej sprawdzają się buty przeznaczone na okres jesień-zima.

chodzenie po górach jesienią

Autor: hrvargas
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście muszą sięgać nad kostkę i mieć wzmacniane wiązania. Ponadto niezbędna jest przeciwdeszczowa kurtka z podszewką ocieplającą, jaka może zapewnić optymalną temperaturę nawet, gdy jej wierzch jest zmoczona deszczem. Bardzo dobrze jeżeli kurtka wyścielona jest grzejącym polarem albo ma odczepiany polar i wywietrzniki pod pachami, ponieważ zapewni to optymalną wentylację i cyrkulację powietrza czy ciepło. Kiedy mowa o drobniejszych częściach stroju, dobrze zdaje egzamin apaszka wielofunkcyjna, to znaczy coś w rodzaju komina, co jest równocześnie opaską. Do ubrania koniecznie trzeba przymocować coś odblaskowego. Oczywiście znakomita większość fasonów kurtek czy górskich spodni (w ogóle rzeczy przeznaczonych do wędrówek po górach), ma wbudowane odblaskowe elementy, lecz dobrze jest posiadać coś odblaskowego na przykład na głowie albo nogawce, żebyśmy byli lepiej widoczni. Gdyby coś nam się stało na szlaku, dużo łatwiej zostaniemy odnalezieni gdy ktoś będzie oświetlał teren latarką. Jesienią w górach dość szybko zapada noc, koniecznie trzeba nosić czołówkę.

chodzenie po górach zimą

Autor: Travis Swan
Źródło: http://www.flickr.com

Nawet na niższych i niezbyt stromych wzniesieniach robi się bardzo niebezpiecznie gdy zapada zmrok. Poza tym czasami jest rosa i drogi na szlaku stają się bardzo śliskie, dlatego możliwość wypadku zwiększa się. Oczywiście każdy taternik powie, iż bez rozgrzewającej herbaty i czegoś słodkiego nie można iść na szlak. Dobry kubek termiczny albo duży termos (chociaż jest cięższy) zapewni nam rozgrzewający napój. Przy wybieraniu naszego modelu zwróćmy uwagę, czy nie przecieka i czy ma praktyczny ustnik na górze. Dobry kubek termiczny to wydatek od stówki w górę (decosalon oferuje bardzo fajne kubki na prezent), latarka-czołówka koło 50 zł a solidne buty co najmniej 600 złotych, lecz naprawdę lepiej kupić sprawdzone akcesoria z wysokiej półki niż wyjść w góry z niesprawdzonym sprzętem.