Czy kserowanie podręczników jest zgodne z prawem?

Wynalezienie druku przez Gutenberga z pewnością było największym odkryciem epoki renesansu. Ciężko jest dziś sobie wyobrazić, że wcześniej, ręczne przepisywanie Biblii trwało około czterech lat. Wynalazek druku pozwalał powielać tysiące stron każdego dnia, a dostępność książek pomogła w rozpowszechnianiu informacji tym samym upraszczając drogę do zdobycia wykształcenia. W dzisiejszych czasach, ponad 500 lat później podobne osiągnięcia możemy przypisać kserokopiarce, która to niejako nawiązuje do odkrycia Gutenberga.

kolejka uczników do kserokopiarki

Autor: Matthew Cua
Źródło: http://www.flickr.com
Kserokopiarka i drukarka w znacznym stopniu udoskonaliły pracę większości branż. Obecnie możliwe jest przygotowanie projektu w Sydney, nocą czasu polskiego, przesłanie faksem czy internetem do Wrocławia, gdzie rano czasu miejscowego propozycję – po wcześniejszym wydrukowaniu możemy pokazać klientowi. Każdy pracownik widzi przed oczyma ksero oferty, z którą może się zapoznać.

Kserowanie wyciągnęło pomocną dłoń także uczniom i studentom.

Z pełną odpowiedzialnością zalecam te informacje (https://www.artimbo.pl/ploty-torino-l,g51.html) każdemu zwolennikowi takiego tematu. One na pewno również są warte przeczytania.

W końcu nie muszą już, jeśli czas im na to nie pozwala przepisywać notatek kolegi tudzież treści wykładu, na którym nie było dane im być. Wystarczy, że pójdą do jednej z firm usługowych ksero wielkoformatowe Wrocław, jakich na terenie uczelni czy w okolicy nie brakuje.

Jeszcze niedawno zdarzało się nam usłyszeć, iż powielanie książek nie jest legalne. Nic bardziej mylnego, prawo przewiduje rekompensatę tych potencjalnych strat. Na każdą ryzę papieru, każdą kserokopiarkę i inne urządzenie mogące służyć tworzeniu kopii, nałożona jest specjalna opłata tzw. opłata reprograficzna, która trafia do odpowiedniej organizacji zbiorowego zarządzania.

Podobny fascynujący artykuł przedstawiany jest tu, więc odwiedź witrynę i zobacz, jakie informacje tam odnajdziesz. One również Cię zaciekawią.

Zadaniem organizacji jest dostarczenie tych funduszy podmiotom uprawnionym. Jednym słowem – na każdą kartkę, którą kupujemy nałożony jest specjalny podatek, który ma służyć skorygowaniu możliwych strat. Możemy więc zeskanować całą publikację, nawet w bibliotece. Prawo autorskie nie stawia żadnych ograniczeń, pozwala na to w ramach tzw. dozwolonego użytku. Wokół kserowania narosło wiele mitów i w końcu nadszedł czas by je obalić – .