Kiedy nasz stan psychiczny jest gorszy z dnia na dzień to do kogo powinniśmy się udać?

Jakimi rzeczami różni się psycholog od psychoterapeuty? Kim są ci specjaliści i czym dokładnie się zajmują? To zasadne pytania, ponieważ dość często nie wiadomo, z czym i do kogo pójść, kiedy pojawi się problem.

Możemy zacząć od psychologa. Jest nim specjalista, jaki zaliczył 5-letnie studia kończące się tytułem magistra z psychologii. Na studiach uczył się najczęściej, jak skonstruowana jest oraz jak działa psychika człowiekaludzka, co kieruje tym jak się zachowuje oraz emocjami, w jaki sposób funkcjonują społeczeństwa oraz różne grupy ludzi. Psycholog musi opanować sposoby wykonywania oraz analizowania testów psychologicznych. Psycholodzy podczas studiów wybierają specjalizację, mogą więc specjalizować się w psychologii społecznej, klinicznej albo też międzykulturowej.

psychoterapeuta

Źródło: flickr.com

W zależności od konkretnego wyboru student przygotowuje się do innego zajęcia, dlatego też każdy absolwent psychologii ma trochę inną wiedzę. Same zaś studia z dziedziny psychologii nie przygotowują całkowicie do niesienia pomocy psychologicznej osobnikowi w chorobie oraz cierpiącemu. Do tego typu pracy konieczna jest często dodatkowa wiedza i praktyka, oprócz tego zalecana jest własna terapia, przede wszystkim z tego powodu, aby swoich problemów nie przenosić na pacjentów. Dość często w związku z tym absolwent psychologii kształci się dalej oraz uzyskuje następne stopnie specjalizacji w swoim zawodzie, jakimi mogą być psycholog psycholog pruszków kliniczny lub psychoterapeuta. W dużej ilości miejsc można skorzystać ze wsparcia tego typu specjalisty, jak na przykład szukamy najlepszego specjalisty, jak psycholog Wrocław oferują bardzo wiele tego typu gabinetów. ZobaPsycholog – (zapoznaj się z informacjami)t psychologiczny Charakterownia.

Psychoterapeuta natomiast to osoba,

psycholog

Autor: Ion Chibzii
Źródło: http://www.flickr.com

która ukończyła stosowne szkolenie, lecz już po uzyskaniu stopnia magistra psychologii. Szkolenie tego typu zajmuje często cztery lata, przeprowadza się je w różnych nurtach teoretycznych. Najpopularniejsze szkoły terapeutyczne to psychodynamiczna, behawioralno-poznawcza i humanistyczna. Odróżniają się tak naprawdę założeniami i sposobem pracy z pacjentem. Każda natomiast ma wspólny cel, czyli pomoc klientowi przez kontakt, rozmowę jak również ćwiczenia w rozwiązaniu trudności emocjonalnych. Taki specjalista prócz wiedzy z psychopatologii człowieka, posiada również wiedzę oraz doświadczenie, w jaki sposób mają wyglądać sesje psychoterapii. Podobnie, jak psycholog ma gabinety w całej Polsce, szczególnie jak psychoterapia Wrocław są najbardziej właściwa destynacją. Więcej informacji – gabinet psychoterapii charakterownia wrocław.