Jak najlepiej niszczyć dokumenty?

W wielkich i mniejszych firmach potrzebne są niszczarki. Niszczenie dokumentów to poważna sprawa. Kiedyś nie było to aż tak rygorystycznie przestrzegane jednak obecnie dokumenty muszą być niszczone przez urządzenie do tego przystosowane.

worki z dokumentami pociętymi przez niszczarkę dokumentów

Autor: Neal Jennings
Źródło: http://www.flickr.com

W końcu i w naszym kraju zrozumiano, że informacja, która trafi w niepowołane ręce może narobić wiele szkody. Dlatego tak ważne jest by upoważnione osoby mogą zajmować się niszczeniem dokumentów. W obecnych czasach są firmy , które profesjonalnie zajmują się niszczeniem dokumentów. Małe niszczarki mamy do użytku podręcznego, a firmy zajmują się odbiorem dokumentów do unicestwienia. Dodatkowo firmy te zajmują się niszczeniem różnego rodzaju nośników danych, więc nie tylko papierowe dokumenty (zobacz bezpieczna i zgodną z prawem utylizacja dokumentów), ale też te zapisane na płytach czy innych nośnikach są przez nie profesjonalnie niszczone jak na Era palenia ogniska w metalowych kubłach na śmieci i palenie wszelkiej dokumentacji jest mało profesjonalne i często nie do końca skuteczne. Lepiej, więc zapłacić za porządne usługi, a nie bawić się w „harcerzy”.

Wiele razy zdarzyło się tak, że dokumenty, które zostały doszczętnie zniszczone były jednak potrzebne. Niestety jesteśmy tylko ludźmi i zdarza nam się popełnić błąd. Niszczarka to genialne urządzenie, które pozwala pozbyć się w cywilizowany sposób papierów, które nie mogą zobaczyć niepowołane osoby. Jednak zdarza się tak, że do niszczarki trafiają pisma, które są potrzebne w całości. Cóż, każde urządzenie ma swoje plusy i minusy. Pamiętajmy też o tym, że jeśli oddamy jakiejś firmie dokumentacje do zniszczenia, to nie ma opcji byśmy odzyskali jakieś dane. Tak, więc zastanówmy się dokładnie czy aby na pewno dane dokumenty (zobacz niszczenie danych zgodne z prawem) muszą być zniszczone, czy może jednak okażą się jeszcze potrzebne.