zabiegi używane w rozmaitych schorzeniach oczu

Starczowzroczność nie jest uszkodzeniem widzenia, ani patologiczną zmianą, a skutkiem zwykłego procesu starzenia. Jest to naturalny stan, który dotyka znaczny procent ludzi, na ogół po czterdziestym roku życia, lecz granica wiekowa jest aktualnie coraz to niższa.

Za pojawianie się uciążliwej niewygody jest odpowiedzialna substancja białkowa, jaka osadzając się na soczewce sprawia, że soczewka staje się większa i traci elastyczność. Starczowzroczność przejawia się nadwątleniem zdolności właściwego widzenia rzeczy dalekich, także bliskich. Pojawiają się kłopoty z odczytywaniem, szyciem, korzystaniem z telefonu komórkowego, bądź pracą na komputerze. Jednym z popularnych rozwiązań stają się okulary dwuogniskowe z czytelną poprzeczną linią, która oddziela górną część od dolnej. Całkowicie kłopot usuwa refrakcyjna wymiana soczewki, czyli zabieg chirurgiczny opierający się na wymianie własnej soczewki na sztuczną, wieloogniskową. Równocześnie możliwa jest naprawianie istniejących uprzednio wad wzroku.

Witrektomia to zabieg mikrochirurgiczny, stosowany w wielu rozmaitych chorobach siatkówki i ciała szklistego. Jego celem może być stabilizacja, poprawa, lub odnowienie prawidłowego funkcjonowania siatkówki oka. Zabieg chirurgiczny w trakcie którego śródoperacyjnie wdraża się narzędzia mikrochirurgiczne do środka gałki ocznej i poprzez ciąg manipulacji chirurgicznych stara się pozyskać rezultat uzdrowienia, względnie wykluczenia stanu chorobowego, to witrektomia. Cena jest zależna od tego, czy zabieg dotyczy tylko jednego schorzenia, czy operowane jest więcej chorób.