Jesienno – zimowe porządkowanie wnętrz

Zima jest tradycyjnie czasem, gdy w mych stronach porządne panie domu posyłały swoich małżonków do ciężkich prac fizycznych, związanych z porządkami świątecznymi. W ruch szły trzepaczki i prano dywany. Najpierw trzeba było je wyciągnąć spod sprzętów po czym wynieść przed budynek. I tam już technika zależała od rodzinnych zwyczajów przekazywanych z ojca na syna.

wykładzina

Autor: Bolon by Missoni
Źródło: Bolon by Missoni
U mnie w domu zasypywało się taki kobierzec leciutko śniegiem, i pozostawiało na dziesięć – piętnaście minut. Później następowało trzepanie kobierca – wpierw na śniegu, a potem na trzepaku. Do tej czynności konieczne było niemało sił i odrobina wytrwałości – machanie bowiem ręką w tumanach kurzu zbieranego przez cały rok do przyjemności nie należą. Oczywiście za czasów moich lat szczenięcych pomoc ojcu w trzepaniu dywanów była nobilitacją, realizowało się pracę osoby dorosłej, a to miało swą wagę. Miejsce pod trzepakiem spełniało w owym czasie również inną rolę – społeczną. Kolejka do skorzystania z tegoż nieskomplikowanego urządzenia stwarzała okazje do rozmów, a czasem nawet do zorganizowania jakichś interesów. Mimo tych atutów muszę powiedzieć, że była to robota mało wdzięczna.

Nie dziwi więc fakt, że powstały punkty usługowe trudniące się czyszczeniem dywanów w sposób fachowy. Dziś wystarczy, że pan domu napisze w swoim laptopie frazę: czyszczenie wykładzin Wrocław, i będzie mógł – najczęściej bez opuszczania mieszkania i przestawiania mebli – zaspokoić wymogi małżonki – sprzątanie wykładzin www.czystal.pla brygada za pomocą przemysłowych odkurzaczy i ciśnieniowych myjek upora się z tym zadaniem szybko i sprawnie, a my już nie musimy wykonywać owej kłopotliwej pracy i wdychać pyłu.

Takie usługi – prócz mniejszego bałaganu w domu niż przed Wigilią – mają swoje zalety. Z całą pewnością charakteryzują się większą skutecznością niż sposoby tradycyjne. Zakłady ogłaszające swoje usługi jako czyszczenie wykładzin Wrocław, najczęściej nie koncentrują się jedynie na klientach indywidualnych. Prawdziwym wyzwaniem jest praca w biurach, gdzie wykładziny powinno się czyścić nie tylko dobrze, ale też sprawnie. Nie można przecież zamknąć gabinetu na 12 godzin, bo rozlała się kawa.