Wentylacja grawitacyjna – poznaj jej zalety, jeżeli właśnie stawiasz swój dom i szukasz właściwych dla siebie rozwiązań

Budowa własnego domu to ogromne wyzwanie. Trzeba myśleć o wielu sprawach, pamiętać o pozwoleniach, kupować materiały i wykonywać projekty. Jest z tym wiele pracy, ale pierwsza noc w nowym gniazdku jest jedną z najbardziej szczęśliwych w życiu. Choć byśmy musieli spać na materacu, to będziemy w swoim własnym domu, a to daje nadzwyczajne poczucie radości.

Jednym z kluczowych tematów, z jakimi należy się mierzyć jeszcze na etapie budowy, jest montaż wentylacji (zapoznaj się z ofertą). Jednym z jej typów jest wentylacja grawitacyjna i dobrze poznać jej atuty, nim podejmiemy decyzję o jej montażu.

wentylator

Autor: Klimatop
Źródło: www.klimatop.pl
Przede wszystkim wentylację grawitacyjną można także nazywać wentylacją naturalną, ponieważ wykorzystuje naturalne zjawisko tworzenia się ciągu powietrza poprzez różnicę jego gęstości wewnątrz oraz na zewnątrz. Nazywa się to efektem kominowym oraz potrzebuje założenia kominów z kanałami wentylacyjnymi, jakie wyprowadza się ponad dach. Taki sposób wentylacji ma dużo walorów, a jednym z najistotniejszych oraz niepodważalnych przymiotów jest jej bezgłośność. To wentylacja naturalna, więc nie potrzebuje żadnych mechanizmów, a więc poza brakiem jakichkolwiek hałasów nie ma konieczności zasilania, co zwalnia nas z dodatkowych kosztów. To niewątpliwie miła dla nas wiadomość, którą będziemy mieć na względzie podejmując ostateczną decyzję. Trzeba jeszcze dodać, że montaż niniejszej wentylacji nie pochłonie wielu pieniędzy. Starczy we właściwy sposób wykonać projekt, gdyż kanały wentylacyjne muszą być umieszczone w jednym bądź w dwóch kominach.

Wówczas będzie to naprawdę niedrogie rozwiązanie, jakie przyniesie nam dużo korzyści. Dobrze zasugerować osobie, którą wykonuje dla nas projekt, iż mamy w planie wentylację grawitacyjną, a na pewno to będzie mieć na względzie.

kratka wentylacyjna

Autor: Zehnder Polska Sp. z o.o.
Źródło: Zehnder Polska Sp. z o.o.

Domy z nieprawidłową wentylacją mogą być powodem wielu dolegliwości jej mieszańców, w tym pieczenia oczu, bóli głowy lub kłopotów ze skoncentrowaniem się, dlatego dobrze jest zadbać o stosowną wentylację pomieszczeń. Wentylacja producent central wentylacyjnych grawitacyjna to jeden z rodzajów wentylacji, nad jakim warto się zastanowić, jeżeli chcemy również zapobiec pleśni na ścianach oraz cieszyć się czystym powietrzem każdego dnia.