O co chodzi w Google Analitycs? Co zyskujemy korzystając z tego narzędzia? Co jest ważne?

Gdy pragniemy poznać zawiłości i ograniczenia Google Analytics musimy znać techniczne aspekty działania tego narzędzia. Wiedza ta jest również niezbędna jeżeli mamy zamiar zastosować technologiczne wprowadzenie kodu.

unikalne odwiedziny

Autor: Bitterroot
Źródło: http://www.flickr.com
W jaki sposób więc funkcjonuje Google Analytics „od kuchni”?
Kolekcjonowanie danych może opierać się na plikach cookies, oraz dysponujących nimi kodem śledzącym Google. Kod śledzący jest to fragment kodu, który został napisany w języku skryptowym JavaScript. Jest on wytwarzany samoistnie w trakcie kreowania konta w Google Analytics. Osoba, która chciałaby badać ruch na witrynie musi przepisać ten pojawiający kod i dać go na wszelkie strony witryny. Obecnie, od pewnego czasu funkcjonuje nowy, odmienny kod Google (zobacz profesjonalne pozycjonowanie stron) Analytics. Główną jego zaletą jest szansa wstawienia go wyżej w kodzie źródłowym, co potęguje szanse odpowiedniego wczytania strony.

unikalne odwiedziny

Autor: AWBUD Wyroby Betonowe
Źródło: http://prasa.gutpr.pl/AwbudStandard/stary_rynek01.jpg
Użytkownik będzie miał niewielką szansę na to aby nie zostać policzonym zanim wyjdzie ze strony. Nowy kod jest też lepiej przystosowany do śledzenia stron budowanych w znacznie bardziej znanej technologii AJAX. To są dość techniczne dane, niezbędne jednak, aby zrozumieć, jak działa Google Analitycs. Najważniejsze jednak najbardziej interesującą sprawą są pozostałe wskaźniki, jak sesje w GA, a dokładnie mierzenie najważniejszych wytycznych. Należy zwrócić szczególną uwagę na unikalne odwiedziny. Mamy szansę wydzielić je na odsłony i standardowe odsłony. Odsłona to zaprezentowanie strony w witrynie którą śledzi kod śledzenia usługi Analytics. Jeżeli użytkownik znowu załaduje stronę, zostanie to odnotowane jako kolejna odsłona. Jeżeli użytkownik przeniesie się na inną stronę, a następnie powróci na stronę oryginalną, kolejna odsłona także zostanie odnotowana.
Niezwykłe odsłony (np.

Odpowiada Ci ten tekst? Jeżeli masz ochotę zdobyć więcej informacji, odszukaj www, które ma nie mniej interesujące informacje.

/J]

w raporcie Najlepsza treść), obejmują wszelkie odsłony wygenerowane poprzez tego samego użytkownika w czasie tej samej sesji. Unikalne odsłony mogą pokazywać liczbę sesji, w czasie których konkretna strona została pokazana przynajmniej raz. Podobnie niezwykle istotni są unikalni użytkownicy.