Opakowania i nasze środowisko – jak to wpływa na naszą codzienność

Jak wynika z wielu badań estetyka przestrzeni nie jest czymś istotnym dla dużej grupy ludzi. Wiele z takich osób nawet tak naprawdę nie ma pojęcia, czym to pojęcie jest. Zresztą, skąd mają to znać, kiedy nie interesowali się architekturą, żyli całe lata w socjalizmie, gdzie było szaro i mało estetycznie. Często takiej grupie osób starcza tak zwana „pasteloza”, czyli bloki pomalowane na bardzo jaskrawe, niezbyt dobrze dobrane kolory. Widać je w każdym polskim (większym czy mniejszym) ośrodku miejskim. Są pomazane różnymiróżnorodnymi kolorami, ażeby było jak najbardziej kolorowo.

opakowania

Autor: East Midtown
Źródło: http://www.flickr.com
Od razu zaznaczam, iż w żaden sposób nie jestem uprzedzony do kolorów, lecz „pasteloza” tak naprawdę ma mało wspólnego z kolorami i dobrym gustem.

Przypadł Ci do gustu nasz artykuł? Więc czytaj to supermarket tychy, co chcesz na kolejnej witrynie, którą z chęcią dla Ciebie przygotowaliśmy.

To działanie, jakiego za parę lat będziemy się wstydzić, tak jak dzisiaj wstydzimy się niektórych reliktów przeszłości. Tego typu bloki, pomalowane w jaskrawe kolory, gryzące się kolorystycznie nawzajem jeszcze gorzej wyglądają, kiedy mają już trochę lat.

Nieodmalowane po tych kilku latach wyglądają jeszcze bardziej nędznie niż szare bloki, gdyż zacieki, które tam się zbierają tworzą okropną mieszankę wybuchową. We współczesnej architekturze jest wiele interesujących projektów, co istotne, bez niepotrzebnych udziwnień i pozostałych zbędnych detali. Zamiast bazgrać po danym bloku różnymi kolorami, gdzie zielony sąsiaduje z żółtym i czerwonym, a obok nich jest pas koloru niebieskiego, do wyboru są wspaniałe, stonowane kolory, jak beż. Ponadto, bloki pomalowane jednym kolorem prezentują się lepiej niż całą paleta barw. Wiadomo, że dość często to nie jest problem kolorów,

opakowania

ale zbytnio dziwacznej ”pomysłowości” twórcy.

Stara się on wytworzyć jakiś wzór, który nie wiem, ma coś przekazywać, objaśniać, pokazywać? Nie wiadomo, w największej ilości przypadków prezentuje się to niczym zbiór przypadkowych kolorów, niestety. Nieciekawe także jest to, że w Polsce nie dba się o wiele rzeczy. Dosyć często istnieje pewność, iż dom się buduje, ażeby stał, a jedzenie się robi, aby jeść. Taka jest oczywiście ich podstawowa rola, jednakowoż niezwykle istotnym jest wygląd tego postawionego domu czy opakowania produktów kulinarnych. Można powiedzieć tutaj także o innych rzeczach, jak pakowanie saszetek czy wygląd stron internetowych. One też niekiedy prezentują się, jak ta cała pasteloza. Jakie jest na to lekarstwo? Zaczynać od siebie, przekonywać nieprzekonanych i kształtować swój gust.