Specjalistyczna przeróbka metali – najskuteczniejsze metody

Jeśli jesteś personą, która z jakiegoś powodu pracuje z materiałami metalowymi, z pewnością nierzadko musisz je poprzecinać. Tworząc wyrafinowaną rzeźbę z blachy z odzysku, nie zawsze jako artysta znasz się na najlepszych alternatywach. Z drugiej strony zlecenie zrobienia tego osobie postronnej, może okazać się błędem, gdyż może ona nie wyciąć nam tego we właściwy sposób. Mamy dwa innowacyjne sposoby: cięcie laserem bądź wycinanie wodą – które z nich jest najlepsze i najbardziej ekonomiczne?

obróbka metalu

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Jeżeli kwestia troszczenia się o środowisko jest ci miła, słuszniej skorzystać z opcji wodnej. Wszystkie materiały tam używane, nakrętki nierdzewne (BTH IMPORT STAL Spółka z o.o.) czy pompy, są zdatne wielokrotnego użycia, a używana woda cyrkuluje niczym w fontannie. Dodatkowo, tego rodzaju piła pobiera niezwykle mało energii. Personę dbającą o porządek dodatkowo uraduje fakt, że wycinanie wodą nie wytwarza żadnych odpadów -nie będziesz potrzebował usuwać żadnych trocin czy kurzów. Poza tym, kupując towar u producenta, otrzymamy nakrętki nierdzewne w gratisie. Materiał przecięty z użyciem strumienia wody, nie wymaga żadnego wykańczania. Krawędzie są bardzo gładkie, nic nie trzeba szlifować. Niestety, zarówno ceny samej piły jak i jej użytkowanie do najtańszych nie należą, zważywszy, że jest to całkiem świeży produkt w Polsce – BTH IMPORT STAL.

Jeżeli pragniesz pracować się z niegrubym materiałem metalowym, cięcie laserem będzie właściwe (cięcie laserem). Frezarka poradzi sobie bez problemu z każdym cieńszym tworem, zarówno żelaznym jak i aluminiowym. Dodatkowo, maszynę z drugiej reki można nabyć już za kilkaset złotych, a sam koszt eksploatacji jest minimalny. Tutaj niestety urywa się lista walorów cięcia laserem. Typowa frezarka nie jest w stanie poradzić sobie z materiałem szerszym niż kilkadziesiąt centymetrów, potrzebny byłby do tego mocniej specjalistyczny sprzęt, który do tanich nie należy. Dodatkowo, materiał przecięty należy jeszcze zeszlifować, bowiem powierzchnie są mocno poszarpane. Poza tym używając lasera, dobrze posiadać podstawową wiedzę z bezpieczeństwa i higieny pracy, gdyż w przeciwnym razie możemy zrobić krzywdę sobie, lub osobom w naszym sąsiedztwie.

cięcie wodą

Autor: Peter Alfred Hess
Źródło: http://www.flickr.com
Najistotniejszym pytaniem, na jakie należy sobie odpowiedzieć w trakcie dokonywania wyboru, jest to jakie finanse chcemy wygospodarować na nabycie specjalistycznego sprzętu. Jeżeli znikome, polecana będzie frezarka. Jeśli pragniemy wydać więcej pieniędzy, wycinanie wodą będzie o wiele trafniejszym wyborem.