Parę informacji o rynku poligraficznym w Polsce. Zobacz ważne informacje

Jak podaje piąta edycja opracowania „Rynek poligraficzny i opakowań z nadrukiem w Polsce”, opracowanego przez KPMG i Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga, zeszłoroczna wartość produkcji sprzedanej branży osiągnęła 13,2 mld zł i była o 6 proc. większa niż rok wcześniej. Sytuuje to Polską na ósmym miejscu w Europie.

W odróżnieniu od innych

drukowanie książek

Autor: Waag Society
Źródło: http://www.flickr.com

drukarni w Unii Europejskiej, polskie stale zwiększają obroty. W tym roku, jak określają prognozy na przyszły rok, sprzedaż branży drukarskiej znowu osiągnie wzrost, tym razem o 4,5 procent. Duży udział będą w nim miały rynki zagraniczne, na które wysyłanych jest 45% produkcji polskiej branży. Na rynki zagraniczne – w szczególności do Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii i krajów skandynawskich – trafiają głównie drukowane u Polsce książki, gazety i obrazki jak również papierowe i kartonowe opakowania. Spory udział wiąże się z eksportem polskich etykiet.
Oferty firm poligraficznych cieszą się także popularnością wśród właścicieli firm rodzimych. Korzystają oni z, m.in.: druk ulotek, wizytówek, broszur czy folderów firmowym. Mapy dużych miejscowości, tj. Warszawa, Wrocław czy Kraków, obfitują w firmy oferujące usługi drukarskie. Więcej informacji: tutaj.
Na proces poligraficzny składają się: opracowywanie form drukowych, czyli wzorców tekstów i rysunków oraz tworzenie dzięki nim kopi, najczęściej w nakładach dużych ilościach. W poligrafii można wyróżnić trzy zasadnicze etapy. Pierwszy etap to tzw. prepress.

Jeśli chcesz znaleźć naprawdę niezwykle porządne źródło, zerknij na tekst (http://www.medycynaistomatologia.pl/chirurgia-stomatologiczna-lodz.html), który był napisany przez autentycznego eksperta.

W dzisiejszych czasach może on stosować technologię analogową lub cyfrową. Bez względu na typ wykorzystywanej technologii, wyróżniamy tu takie działania, jak: przygotowanie obrazu lub tekstu, jego projektowanie, obróbka itp., montaż oraz stworzenie formy drukarskiej. W istocie tylko opracowanie formy drukowej będzie odrobinę różniło się w technologii analogowej i technologii cyfrowej. W technologii analogowej forma może zostać wykonana mechaniczne,

drukarka

Autor: Kitmondo Marketplace
Źródło: http://www.flickr.com

fotochemicznie lub też za pomocą grawerowanie elektroniczne.

Czy ten materiał jest według Ciebie cenny? Jeśli tak, to wejdź oraz przeczytaj więcej tutaj – znajdujące się tu zagadnienia udzielą odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania.

Natomiast w technologii cyfrowej wykorzystywane jest, między innymi elektroniczne grawerowanie oraz techniki CtF lub CtP. Następny etap prac poligraficznych to już samo drukowanie. Podczas niego również możemy może być wykorzystywana forma drukarska (np. drukowanie płaskie, wklęsłe, wypukłe, sitodruk), bądź może być on związany z drukowaniem bezformowym (np. drukowanie elektrostatyczne – mi. in. cyfrowe, termotransferowe czy ink-jet) oraz drukowaniem bez stosowania farby (np. drukowanie termochemiczne, fotochemiczne czy elektrochemiczne).

Końcowy etap prac poligraficznych to postpress. Zachodzi on w określonych warunkach i polega, między innymi na uszlachetnianiu druku oraz obróbce introligatorskiej.
Produktami poligraficznymi są takie wytwory jak: książki, broszury, gazety, czasopisma, ulotki reklamowe, zaproszenia, opakowania, itp. Wyznacznikiem produktów poligraficznych jest to, że są one zadrukowane specyficznym tekstem i ilustracjami. Inaczej są one nazywane „drukami”. Wcześniej zamiast słowa „poligrafia” używano „drukarstwo”. Poligrafia jest jednak wyrażaniem bardziej ogólnym, zawiera bowiem nie tylko sam proces drukowania, ale wszystko, co trzeba zrobić przed i po drukowaniu, aby uzyskać końcowy produkt poligraficzny, czyli np. książkę lub czasopismo.