Dlaczego warto stosować odzież roboczą? Jakie są najbardziej istotne przesłanki za tym, by ją stosować?

Powinniśmy przyznać, że w naszym kraju do tematu bezpieczeństwa w miejscu pracy nie podchodzi się zbyt poważnie. Wynikiem tego są liczne wypadki, które zdarzają się każdego roku w różnych miejscach w Polsce. Te wypadki spowodowane są właśnie przez brak właściwej odzieży roboczej lub nie dostosowaniu jej do koniecznych standardów i wymagań.

Dosyć często ten temat pomijany jest na stanowisku pracownika fizycznego, na przykład w takich branżach jak budowlana lub produkcyjna, a właściwie to tam ryzyko wypadków jest największe. Noszenie odzieży roboczej jest obowiązkowe z wielu powodów. Najważniejszym jest ochrona ciała pracownika, tak więc zawsze powinny mieć odzież osoby, jakie mają kontakt z niebezpiecznymi substancjami. Oznacza to, że zabezpieczone muszą być drogi oddechowe i oczy za pomocą fachowych masek, a jednocześnie ręce przez rękawiczki.

Sprawdź ubrania dla pielęgniarek.

Autor: Your Mildura
Źródło: http://www.flickr.com

Pracownik fizyczny dźwigający ciężkie przedmioty musi ubierać taką odzież, w skład jakiej wchodzi oczywiście obuwie ochronne. Chroni ono place u stóp przed zmiażdżeniem lub złamaniem. Kolejną przyczyną, dla której konieczna jest odzież – odzież używana sortowana robocza, jest zachowanie zasad higieny pracy, najczęściej w sytuacji wytwarzania artykułów spożywczych oraz bezpośredniej styczności z nimi. Mówimy tutaj o gastronomii, tak więc odzież – importer odzieży używanej dla kucharzy jest bardzo nieodzowna. Warunkiem dopuszczenia artykułu spożywczego do sprzedaży jest używanie takiej odzieży przez pracowników w zakładzie produkcyjnym. Tego typu odzież skutecznie chroni przed zanieczyszczeniem i skażeniem żywności. Trudno sobie też wyobrazić pielęgniarkę bez fartucha, odzież dla pielęgniarek to konieczność, o której nawet nie trzeba przypominać.

Niezwykle istotnym celem zakładania odzieży roboczej jest rzeczywiście ochrona przed zabrudzeniami w okresie wykonywania pracy. Odnosi się to zwłaszcza do pracowników usług porządkowych – sprawdź . No i wreszcie, istotnym powodem, dla którego warto nosić tego typu odzież jest ochrona różnorodnych części ciała, jakie są narażone na wypadki. I nie mówimy tu o czymś stricte mechaniczne. Np. takim typem ochrony są nauszniki albo zatyczki do uszu, jakie tłumią hałas. Ciężko sobie wyobrazić pracę w niektórych branżach bez takiego elementu.

Więcej: