Technologie nadrukowywania na tkaninach

Koszulki z napisami już od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku stanowią doskonałe medium służące wyrażaniu swych myśli jak też poglądów. Od owego czasu technologie umożliwiające napisy na koszulkach czy materiałach niezwykle się rozwinęły.

Pod spodem opiszemy najnowsze i najbardziej popularne metody nanoszenie napisów na materiały.

t-shirt

Autor: Mike Mozart
Źródło: http://www.flickr.com

Sitodruk – najdawniejsza metoda zdobienia garderoby czerpiąca z tak zwanego malowania za pomocą szablonu, jakie było już znane w zamierzchłych Chinach jak też Japonii. Dzięki tej technice graficznej zdołamy realizować wielobarwne inskrypcje na plastiku, tkaninie a także papierze. Tego typu druku nieodzowna będzie maszyna do sitodruku. Metoda ta polega na transferowaniu wzorka za pomocą matrycy przypominającej siatkę. W punktach otworów przeciska się farbę, a następnie przenosi ją na tworzywo.

Technologia powielania obrazu sposobem sitodruku (prócz szablonów, jest najłatwiejszym sposobem na rozprzestrzenienie plam barwy na materiale o płaskiej powierzchni.

Wyróżnia się ona wysoką rozdzielczością, zupełnym kryciem koloru, odwzorowywaniem wymyślnych deseniów, dużą szybkością drukowania oraz bardzo wyraźnymi i nasyconymi odcieniami. Co więcej jest to wodoodporna, interesująca cenowo, trwała na czynniki pogodowe i opłacalna w większych nakładach metoda nadruku, jaka ma dużą wytrzymałość mechaniczną (poznaj więcej). Wymaga jednak konieczności przygotowania sita a także jest nieintratna dla niskich nakładów.

Termotransfer – technologia wykonywania nadruku, która polega na termicznym wgrzaniu w wybrany materiał wcześniej przygotowanej grafiki pokrytej klejem. Rysunki nanosi się przy pomocy wzorników czy urządzeń służących masowemu powielaniu.

Aby poznać nowe dane na omawiane zagadnienie sięgnij po źródło (http://www.eurea.pl/praca) – one z pewnością również Cię zaintrygują. Zobacz to samodzielnie.

Termonadruk stanowi dosyć łatwy w przygotowaniu sposób nadrukowywania na tekstyliach, pozwalający na wykonanie niedużej liczby kopii oraz całkowite krycie kolorem. Napisy wykonane ową techniką charakteryzują się znaczną, fotograficzną jakością, a także dużą wytrzymałością. Termodruk jest dochodowy przy średnich czy dużych nakładach i często stosuje się go w przemyśle marketingowym. Tego typu technikę stosujemy wtenczas, kiedy niemożliwy jest sitodruk ze względu na układ przedmiotu (np. czapka).