Hydrografika – niestosowana dotąd metoda drukowania

Hydrografika to jedna z innowacyjnych metod , która pozwala otrzymać kolorowe wydruki. Metoda ta należy do technologii FDM. Hydrografika to technika używana od stosunkowo niedawna. Umożliwia na przenoszenie wzorów o charakterze graficznym znajdujących się na specjalistycznej folii. Aby proces ten mógł być przeprowadzony, potrzebna jest woda. Hydrografika może być użyta do pokrycia niezwykle różnych przedmiotów, jest używana między innymi przy podczas wykonywania tuningu optycznego samochodów, motocykli oraz quadów.

polakierowany motocykl

Autor: Chris
Źródło: http://www.flickr.com
Wykonany wzór musi zostać oczyszczony i wysuszony. Ostatnim etapem jest pomalowanie przedmiotu, na który naniesiono wzór warstwą lakieru. Naniesienie lakieru tworzy warstwę ochronną dla wzoru, staje się on wyjątkowo odporny na wysoką temperaturę, złe warunki atmosferyczne i na uszkodzenia mechaniczne. Przy tuningu optycznym wzór może zostać naniesiony na najróżniejsze elementy pojazdu: na felgi, pokrywy zaworów silnika, deskę rozdzielczą w samochodzie bądź zbiornik paliwa , który znajduje się w motocyklu. Techniką hydrografiki można ozdobić dowolnie wybrany przedmiot. Hydrografika nie jest metodą obojętną dla naszego zdrowia. Folia z umieszczonym na niej wzorem musi zostać aktywowana przy użyciu szkodliwych chemikaliów. Tak samo szkodliwe są chemikalia używane do utrwalenia już zrobionego nadruku. Decydując się na samodzielne naniesienie nadruku tą techniką, powinno się zachować niezwykłą ostrożność. Najlepiej jednak powierzyć przeprowadzenie tuningu samochodu czy motocykla specjalistycznemu zakładowi.

malowanie aluminium
Metoda cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze względu na możliwość naniesienia wydruku na rozmaitych powierzchniach.

Inne tego typu treści w kontekście niniejszego zagadnienia także są ekscytujące – więcej pod wskazanym adresem (https://logrivet.pl/nity/). Kliknij zatem tutaj i przekonaj się, że to prawda.

Tak samo doskonały efekt można uzyskać, stosując ją na powierzchniach wykonanych z aluminium, metalowych, zrobionych z drewna czy plastikowych. Można również zastosować ją do zdobienia przedmiotów ze szkła. Powierzchnię, na którą będzie nanoszony wzór techniką hydrografiki trzeba najpierw zmatowić, a następnie odtłuścić. Dopiero na przygotowaną w taki sposób powierzchnię można nanosić wybrany wzór. Hydrografika to metoda, która używana jest przez coraz więcej branż, nie tylko przez motoryzację. Należy spodziewać się, że znaczenie tej metody będzie cały czas rosło, a zakres jej zastosowania będzie coraz większy.