Znaczna ilość firm, które istnieją na nowoczesnym rynku jest dla siebie wzajemną konkurencją

Konsumenci faktycznie często mylą poszczególne artykuły, a firmy jakie pragną dotrzeć do nich z własną ofertą powinny postarać się jakoś wyróżnić. Jedną z metod jest znak towarowy. Co może nim być? Rysunek, połączenie określonych barw, a nawet melodia. Przeznaczeniem znaku towarowego jest wyróżnienie produktu lub usługi. Istotne znaczenie ma rejestracja znaku towarowego, gdyż jest on wtedy prawnie chroniony i nie może zostać wykorzystany przez inną firmę. Na stałe zostaje przypisany do produktu, dla jakiego został stworzony.

znak towarowy

Autor: Saint-Gobain Abrasives AB Sweden
Źródło: http://www.flickr.com
Oczywiście, trzeba pamiętać, że kwestia własności |znaku towarowego w dużej mierze zależy od tego, jaki ma on charakter. Na przykład, firma Apple, jako swój znak wybrała jabłko, artykuł występujący powszechnie, określający pewną gamę artykułów. Ochrona nie jest pełna również w przypadku takich znaków towarowych, jakie są zbieżne z nazwami geograficznymi. Najlepiej jest więc skonstruować taki znak praktycznie od podstaw. Wtedy jego ochrona będzie prezentowała najwyższy poziom. Tym samym roli znaku towarowego w Polsce nie będzie mogła pełnić na przykład flaga państwa lub herby określonych województw. Nie mogą to być też symbole religijne bądź takie, których charakter mógłby kogokolwiek urazić. Jakoznak towarowy nie zostanie uznane także powszechnie w społeczności stosowane imię i nazwisko. Warto o tym pamiętać, kiedy będzie się ustalało własny znak towarowy (przeczytaj tutaj).

Gdzie dokonuje się rejestracji znaku towarowego? W Urzędzie Patentowym.

Zainteresował Cię ten post oraz opracowane w nim treści? Kolejne informacje z serwisu (https://www.esoil.pl/k,3,molykote) czekają na pod poniższym linkiem. Namawiamy!

Zarejestrować go może zarówno przyszły właściciel, jak również jego pełnomocnik. Bez zarejestrowania znaku nie jest on prawnie – więcej treści na ten temat – chroniony, z tego powodu bez konsekwencji będą mogły go wykorzystywać inne osoby. W czasach, w których liczba firm stale rośnie, a konkurencja w każdej branży życia gospodarczego jest naprawdę bardzo duża, trzeba zadbać o jak najwcześniejszą rejestrację zaprojektowanego znaku. Ogromne znaczenie ma także jego stosowne zaprojektowanie, tak by nie naruszał tych znaków, jakie są już opatentowane, a jednocześnie zapewniał artykułom bądź usługom danej firmy wyróżnienie na tle innych. Taki znak może zadecydować o sukcesie firmy, z tego względu nie należy go lekceważyć.