Wpływ stanu opon na bezpieczeństwo jazdy, dlaczego należy zmieniać opony na zimę.

Bezpieczeństwo samochodu zależy od bardzo wielu czynników. Bezwzględnie powinien on mieć sprawne hamulce, wszystkie światła i opony w dobrym stanie. W ich przypadku najistotniejsze są dwie rzeczy, czyli pilnowanie wysokości bieżnika oraz zakładanie sezonowych opon na lato i zimę. W kwestii bieżnika przepisy jasno precyzują, jaka ma być jego minimalna wysokość.

Opony

Autor: Automobile Italia
Źródło: http://www.flickr.com
Zresztą na oponach występują odpowiednie oznaczenia które informują, jeżeli bieżnik jest już w stanie krytycznym. Wielu kierowców trochę sobie lekceważy zmienianie opon z tej przyczyny, a przecież będzie to miało ogromne znaczenie jeśli chodzi o bezpieczną jazdę.

O ile na suchych nawierzchniach może to nie będzie miało znaczenia, to w przypadku, kiedy spadnie deszcz pojazd może łatwo wpaść w poślizg. I w najlepszym razie może się on skończyćjakimś strachem lub niewielką stłuczką, a w gorszym poważnym wypadkiem. Poza tym za jazdę ze zbyt niskim bieżnikiem można dostać mandat, więc raczej chyba lepiej będzie unikać takich sytuacji.

Bardzo istotne dla bezpieczeństwa jazdy jest również zakładanie opon odpowiednich do pory roku. O ile jeżdżenie latem na oponach zimowych zakończyć się może co najwyżej ich szybkim zniszczeniem i kupnem nowych, to już odwrotnie robić się nie powinno. Opony letnie wykonane są z twardej gumy, która będzie sobie dobrze radziła w wysokich temperaturach. Lecz jej wadą jest to, że w czasie mrozu staje się twarda i sztywna, tracąc zupełnie właściwości jezdne. http://www.hurtopony.pl/ http://www.hurtopony.pl/rolnicze.html

Wydłużeniu ulega droga hamowania, co może być niezwykle niebezpieczne zwłaszcza w zimowych warunkach, kiedy na drogach jest mokro i ślisko. Opony zimowe posiadają zupełnie inny skład mieszanki, poza gumą są też w nich dodatki, dzięki którym nawet na dużych mrozach opona nie będzie sztywnieć.

Zupełnie inny jest również bieżnik, opony na zimę mają specjalne nacięcia zwane lamelkami, za pomocą których samochód będzie sobie znacznie lepiej radził na śniegu. Pamiętać należy o systematycznej zmianie opon, bo od tego zależy przecież nasze bezpieczeństwo na ulicach.