Druk kiedyś i dziś – począwszy od Gutenberga do drukowania wizytówek

Zbudowanie pierwszej maszyny drukującej datuje się na 600 rok n.e, co było dokonane w Chinach. Na Starym Lądzie proces ekspansji przemysłu poligraficznego odbywał się zdecydowanie wolniej. Rewolucją w branży było wprowadzenie do powszechnego użytku maszyny Gutenberga wynalezionej w połowie XV wieku. Jakie zmiany zaszły od tamtej pory? W zasadzie zmieniło się wszystko. Pojęcie możliwości wynikających z umiejętności powielania tekstów bez koniecznościzatrudniania skrybów czy ręcznego przepisywania pism wywierało wielki wpływ na poziom egzystencji przeciętnych obywateli.

druk kolorowy

Źródło: pixabay

Rozpowszechnienie druku sprawiło, że książki były znacznie mniej kosztowne, co otwierało drogę do edukacji ludziom, których do tej pory nie było stać na luksus wiedzy. Z czasem przemysł (system zarządzania środowiskiem) poligraficzny ewoluował, zdobywając swój szczytowy punkt w dzisiejszy świecie, podsuwając ludziom różne techniki powielania treści na przykład druk cyfrowy. Dzisiejsi ludzie mają komfort dostępu nie tylko do licznych książek, gazet, publikacji. Poprzez zdobycze przemysłu wszyscy mogą nabyć osobiste wizytówki w przystępnej cenie. Szeroka oferta rynku drukarskiego powoduje, iż każdy znajdzie coś odpowiedniego, nie nadwyrężając wyraźnie portfela – więcej informacji .

drukarnia

Autor: David J
Źródło: http://www.flickr.com

Dobra drukarnia na pewno będzie wyposażona w specjalistyczne wielofunkcyjne drukarki z funkcją fax jak i coraz popularniejsze drukarki 3D, będące ogromną nowością na rynku. By wydrukować konkretną rzecz należy wykonać lub kupić skan 3d przedmiotu, który chcemy uzyskać. Możliwość ta z sukcesami jest wykorzystywana w w wielu branżach do kreowania gotowych części, takich jak zabawki, protezy czy obuwie. W dalszym ciągu jednak maszyny tego rodzaju traktowane są raczej jako nowinki techniczne, dlatego nie każda drukarnia musi być w nie wyposażona.

Może Cię też zainteresować –