Co to jest kung-fu? Czy właśnie tym, co znane jest z filmów? Na pewno nie, ponieważ to bardziej skomplikowane

W drugiej połowie 20 wieku w krajach Zachodu rozpoczęto nazywać kung-fu chińskimi sztukami walki. Co ciekawe jednakże, w Chinach zaś określa się je innym terminem – wushu. Ponadto, zakres jej stosowania nie łączy się ze standardowym zakresem stosowania tego terminu na Zachodzie.

Wushu możemy podzielić na współczesne wushu, jakie dokładnie jest określane jako xiandai wushu, wushu sportowe a także tradycyjne. W różnych częściach świata niestety do dziś jest pewne nieporozumienie, bo kung-fu kojarzy się tylko i wyłącznie ze sportowym wushu.

Sprawdź ten link i przeczytaj poza tym więcej treści na ten temat (https://www.scootive.pl/wszystko-o-systemach-kompresji) – one też pogłębią Twoją wiedzę na rozpatrywany tu temat.

Tymczasem xiandai wushu/jingsai wushu to tak naprawdę dyscyplina sportowa o ambicjach olimpijskich.

trening kung fu

Autor: Michael Cannon
Źródło: http://www.flickr.com

I tu jest podział na określone formy, tak więc możemy powiedzieć o formach bardziej akrobatycznych, jak changquan, z drugiej strony nanquan, czyli bardziej ustalone pozycje i mniej akrobacji, za to o wiele więcej siły fizycznej. W takim rozumieniu można wyróżnić jeszcze inny sposób, jak taijiquan, w którym najistotniejsze są miękkie ruchy, pełne gracji, zazwyczaj wykonywane są powoli. Uprawiana jest także konkurencja sanda/sanshou, jest to określony rodzaj walki w rękawicach oraz ochraniaczach (np. na korpus). Jest dosyć zbliżona do kick-boxingu, lecz z dosyć znacznym wykorzystaniem rzutów oraz zepchnięć z podestu na którym mają miejsce walki. W zawodowej klasie wykorzystuje się mniej ochraniaczy, zaś stosuje się dodatkowo uderzenia kolanami.

kung fu dla dzieci

Autor: Michael Cannon
Źródło: http://www.flickr.com
Styl chuantong wushu (dziedzina, jaką w krajach zachodu definiuje się kung-fu) nie jest określoną dyscypliną sportową. Nie jest również jedną sztuką walki, gwarantuje bowiem bogactwo różnorodnych systemów, które są oparte na różnych koncepcjach i zasadach. To bogactwo faktycznie jest ogromne, co sprawia, że powszechnie rozpoznane klasyfikacje stanowią zbytnio wielkie uproszczenie. Niemniej, czasem to uproszczenie jest konieczne, ażeby ogarnąć różnorodność form tej rewelacyjnej sztuki walki. W Polsce jest parę szkół, w jakich możemy się nauczyć takiej sztuki zapraszamy do: więcej pod linkiem collegium-novum.pl walki. Najbardziej profesjonalne są w stolicy, jak kung fu Warszawa Ursynów, szkoła z wieloletnią tradycją, jaka wytrenowała już dużą ilość pasjonatów tej niezwykłej dyscypliny. Kliknij tu: Wing Tsun Kung Fu.