Co ma do zaoferowania współczesny Lublin? Czemu warto się tam wybrać? Co możemy zwiedzić?

Jest największym miastem we wschodniej części Polski, a ze względu na interesującą zabudowę i interesujące zabytki może się również okazać atrakcyjnym celem wycieczki. Lublin, położony w odległości zaledwie stu kilometrów od granicy z Ukrainą oraz Białorusią, zachwyca swoją historią oraz oryginalnymi obiektami. Na które z nich warto zwrócić uwagę w czasie wizyty w tym mieście?

lublin

Autor: Wesley Carr
Źródło: http://www.flickr.com
Lokalizacja na terenie pięknej Wyżyny Lubelskiej jest jednym z tych walorów, dzięki jakim Lublin został miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. Czym przyciąga ten oryginalny ośrodek miejski? Dla dużej liczby osób Lublin jest przede wszystkim miejscem ważnych wydarzeń historycznych. To w tym miejscu do zawarcia unii między Polską i Litwą, to w Lublinie swą siedzibę Trybunał Koronny dla Małopolski. W takich dziejach miasto było też istotnym ośrodkiem handlowym i miejscem, w którym rozwijały się ruchy reformacyjne. Tu w listopadzie 1918 roku powstał Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej, zaś w 1944 roku miasto zostało siedzibą władz Polski Ludowej.

Sprawdź szczegółowe informacje, odnajdziesz tam jeszcze dokładniejsze dane, które z pewnością także okażą się dla Ciebie ciekawe.

W dzisiejszych czasach jest ważnym ośrodkiem kulturalnym i akademickim, a swoją piękną architekturą zachęca turystów coraz bardziej chętnie odwiedzających wschodnie obszary Polski. Które typy zabytków cieszą się tu najbardziej znacznym zainteresowaniem?

W gronie najbardziej chętnych odwiedzanych miejsc znajduje się teren Starego Miasta, którego wyjątkową ozdobą jest ratusz. Pośród zabytków sakralnych godna uwagi jest wspaniała katedra oraz klasztor Dominikanów, który z powodu na umieszczone tu kaplice rodowe jest istotnym miejscem dla miłośników historii. Istotnym celem turystycznych wypraw jest również zamek, jakiego historia sięga czternastego wieku. Dzisiaj w jego zabytkowych wnętrzach mieści się muzeum, którego ekspozycja pozwala zapoznać się z przeszłością miasta w atrakcyjny i przyjemny sposób. Na uwagę zasługuje także pałac Lubomirskich z drugiej połowy siedemnastego wieku. W tym mieście znajduje się niezliczona ilość sklepów, w których można zakupić niezbędne sprzęty – domowe urządzenie do waty cukrowej.

Zakupy

Autor: Kuba Bożanowski
Źródło: http://www.flickr.com
Dla turystów odwiedzających Lublin ważnym zabytkiem jest również tutejszy żydowski cmentarz, który zachwyca wiekowymi macewami i przypomina o istotnej grupie dawnych mieszkańców Lublina. Lublin to także istotny współczesny ośrodek handlu oraz rozrywki. Na zakupy w Lublinie decydują się mieszkańcy całego województwa lubelskiego, gdyż to tu spotkamy największe markety z artykułami budowlanymi, sprzętu agd czy spożywcze takie jak te: Ksylitol. Warto przybyć do Lublina żeby zwiedzać, równie jednakże korzystnie jest się tu zjawić, żeby zrobić konkretne zakupy.