Zimowy ekwipunek wysokogórski

Projektując zimową wyprawę w wysokie góry musimy przede wszystkim być odpowiednio przeszkolonym w obszarze posługiwania się oprzyrządowaniem, zagrożeń lawinowych, asekuracji i techniki zimowej wspinaczki. Bez należytego wyszkolenia i doświadczenia nie powinniśmy wybierać się sami na takie ekskursje. Trzeba pomyśleć o znalezieniu odpowiedniego partnera, pilota bądź kursu instruktażowego.

wspinaczka

Autor: sunriseOdyssey
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli posiadamy odpowiednie przygotowanie, to jest to równoznaczne z wiedzą na temat należytego wyposażenia. Dla osób, jakie dopiero przygotowują się do tego typu ekskursji wyszczególnimy kilka kluczowych elementów wyposażenia jakie prócz wyposażenia podstawowego winniśmy mieć jak też co najistotniejsze – umieć się nim posługiwać: buty wysokogórskie stosowne na warunki zimowe z opcją bezpiecznego dopinania raków, przed wyprawą buty muszą być należycie przygotowane zgodnie z zaleceniami producenta, czekan – odpowiednio dobrany do typu pokonywanych trudności a także wzrostu trampa, kask wspinaczkowy – dopasowany i umożliwiający ubranie czapki, rękawiczki – ciepłe, nieprzemakalne, a jednocześnie umożliwiające dogodny uchwyt czekana a także posługiwanie się ekwipunkiem asekuracyjnym bez konieczności zdejmowania ich (przykładowo dwuwarstwowe), zestaw ekwipunku asekuracyjnego – taśmy, karabinki, uprząż, przyrząd do asekuracji a także rzecz jasna lina (umiejętność obsługiwania się tym oprzyrządowaniem wymaga praktyki, sam instruktaż nie wystarcza) – klik, klik.

Strój oprócz zapewnienia komfortu cieplnego musi też pełnić dodatkowe funkcje (krój kurtki gwarantujący komfortowe poruszanie się w uprzęży a także dojście do kieszeni, nogawki spodni oraz ochraniacze dobrane do łydki itp.), odpowiednie przeciwsłoneczne okulary, emulsje zapewniające ochronę przed intensywnym oddziaływaniem słońca, niskich temperatur a także wiatru, Kolejna para rękawic – nieodzownie. Dobrze jest mieć z sobą ogrzewacze chemiczne do rąk jak też stóp (tak na wszelki wypadek) jak też pojemne śpiwory puchowe.

kask

Autor: Multi Communications Sp. z o.o.
Źródło: Multi Communications Sp. z o.o.
Przygotowując oprzyrządowanie na ekskursję trzeba bardzo dobrze zapoznać się z warunkami, jakie mogą występować na trasie, tak aby dobrać go optymalnie.

Jeżeli czytasz przedstawiany artykuł, to oznacza, że bardzo Cię zainteresował. Skoro tak, to przejrzyj, że odmienne portale również posiadają istotne informacje.

Całość oprzyrządowania dostaniemy w dobrym sklepie z artykułami turystycznymi (na przykład w The North Face sklep).