Niesamowity weekend w stolicy Małopolski, czyli które miejsca trzeba obowiązkowo zobaczyć

O tym, że Kraków jest bardzo piękny nie musimy nikomu mówić. Obfitość zabytków, wąskie uliczki, kawiarenki, muzea składają się na niesamowity klimat tego miejsca. To tu żyli najwspanialsi artyści i poeci. Warto wybrać się na wycieczkę ich śladami, aby lepiej poznać stolicę województwa Małopolskiego.

rynek w Krakowie

Kraków słynie z zamku Wawel. To w nim niegdyś decydowały się losy Polski. Pochowano tam wielu królów. Są wśród nich między innymi: Jan III Sobieski, Stefan Batory, Józef Poniatowski, Michał Korybut Wiśniowiecki, Tadeusz Kościuszko oraz królowie z dynastii Jagiellonów bądź Wazów. Zamek Królewski na Wawelu oczarowuje swoją wspaniałą architekturą. Łączy w sobie kilka stylów, do jakich zaliczamy: renesans, barok a także klasycyzm. Wspaniały jest dziedziniec z krużgankami, brama wjazdowa, wieże, katedra. Miłośników sztuki zadowoli ogromna liczba przeróżnych dzieł sztuki. Jeśli wypoczywamy w Krakowie, to na sam Wawel zaplanujmy sobie co najmniej pół dnia. Warto! Nie zapominajmy również o Rynku Głównym z Sukiennicami oraz Kościele Mariackim. W Sukiennicach będziemy mogli nabyć wspaniałe pamiątki z Krakowa, a wśród nich różnobarwne korale, obrazy, torebki, figurki, niesamowitą biżuterię, dawne fotografie Krakowa oraz wiele więcej. W Kościele Mariackim będziemy mogli przede wszystkim posłuchać słynnego hejnału. Zobaczymy również słynny ołtarz Wita Stwosza, a także zapalimy świeczkę w specjalnej intencji, ważnej dla nas lub naszych bliskich.

zabytki w Krakowie

Autor: Jonas Van den Eynde
Źródło: http://www.flickr.com

Na rynku możemy również przysiąść na chwilę, by skonsumować coś dobrego w pobliskich knajpkach. Należy skosztować grzane wino. Na drogę zakupmy lokalne obwarzanki. Ich smak jest nieporównywalny! Na naszej liście zabytków do zobaczenia powinny znaleźć się: Barbakan, baszty, zabytkowe kamienice i kamieniczki, Uniwersytet Jagielloński, Collegium Maius, Nową Hutę, etc.

Jeżeli fascynuje Cię przedstawiany tekst, odszukaj witrynę (www.lemans.pl/sklep/), która podnosi podobne wątki, też będą zapewne interesujące.

Koniecznie zobaczmy niekwestionowany symbol miasta, smoka, ziejącego ogniem! Znajduje się on niedaleko Wawelu. Zdjęcie z nim to zupełna konieczność! Najlepiej w chwili, gdy z jego paszczy buchają płomienie.

Czas intensywnie spędzony w Krakowie będziemy pamiętać niezwykle długo. Aby mieć w domu choć namiastkę tego niesamowitego klimatu, kupmy pamiątki z Krakowa (artykuły…). Mogą to być stare fotografie z Krakowa, magnesik ze Smokiem Wawelskim, pocztówka z panoramą Rynku Głównego lub kilka zdjęć. Na pewno wywołają szczerzy uśmiech na naszych twarzach i sprawią, iż znowu zechcemy udać się do Krakowa.