Gmina Trzebielino – Pierwsza gmina w naszej ojczyźnie 100 procent LED

Wypatrując oszczędności, władze samorządowe w naszym kraju nierzadko włączają oświetlenie jedynie na parę godzin wieczornych oraz porannych. Przykład gminy Trzebielino wykazuje, iż dzięki inteligentnej inwestycji można oświetlać drogi oraz ulice przez pełną noc, przy równoczesnym obniżeniu kosztów energii o ponad 50 %, co ma kluczowy wpływ na finanse wyżej wspomnianej gminy.

Oświetlenie ledowe

Autor: Ari Helminen
Źródło: http://www.flickr.com
Trzebielino, niewielka gmina położona w środkowo-zachodniej sferze woj. pomorskiego, licząca powyżej 3800 rezydentów, jako pierwsza w Polsce zmodernizowała w stu % oświetlenie uliczne na nowoczesne oraz energooszczędne oprawy LED-owe . Całość została uskuteczniona w oparciu o formułę finansowania projektu z gospodarności wytworzonych z obniżenia rachunków za energię elektryczną. Warto zaznaczyć, że zastosowana formuła finansowania nie obciąży budżetu gminy.

W sierpniu 2012 roku, w obrębie gminy dokonano modernizacji 354 opraw oświetleniowych z czego 213 zastąpiono nowymi oprawami Selenium Led o sile 55W a także 73W. W pozostałych oprawach, po dogłębnym przeglądzie, funkcjonujące dotąd źródła światła zostały podmienione na energooszczędne źródła LED aktualizacją moc oświetlenia ulicznego we wspomnianej gminie wyn.

Absorbujący materiał? Jeżeli tak myślisz, to kliknij tu, w serwisie terapia małżeńska wrocław, który tam miejscu odnajdziesz, też jest coś ciekawego.

54 kW, zaś po wymianie na oprawy ledowe jest to 26kW! Mało tego zaszła istotna poprawa oświetlenia ulic, zwiększyło się poczucie bezpieczeństwa obywateli, a koszty zużycia prądu spadły o więcej niż 50 %. Zainstalowane oprawy zostały dodatkowo wyposażone w sterowniki, fabrycznie zaprogramowane urządzenie modyfikujące natężenie oświetlenia, dzięki którym można uzyskać dodatkowe 30 % oszczędności energii.

Nowy system oświetleniowy włączony w Trzebielinie jest nie tylko energooszczędny oraz ekologiczny, ale również bardziej przyjazny dla mieszkańców. Białe światło wysyłane przez diody ledowe spostrzeżone jest jako w wyższym stopniu naturalne oraz jaśniejsze. Przy zainstalowanym białym świetle o wiele łatwiej rozpoznaje się obiekty, kształty oraz zabarwienia po zapadnięciu zmroku.

Zwiększona widoczność to główny element przyczyniający się do poprawy bezpieczeństwa na szosach. Jednym z ważniejszych kryteriów jakie zapewne przyświecały gminie podczas modernizacji oświetlenia były koszta. Jeśli chodzi o oświetlenie uliczne led ceny w porównaniu z pozostałymi wariantami oświetlenia są faktycznie konkurencyjne.

Podoba Ci się ten treść?! To przejdź do oferty przerwa w pracy, by zapoznać się z ciekawymi informacjami na omawiany temat, jakie dla Ciebie podaliśmy.

/J]