O czym należy pomyśleć przed rozpoczęciem budowy domu

Zanim pobudujemy swój własny upragniony domek, będziemy zmuszeni wykonać parę działań. Pierwszym krokiem jest postaranie się o zezwolenie na inwestycję. Następnie można zacząć myśleć o zaczęciu budowy. Czasami warto jeszcze przed złożeniem w podania o zezwolenie na inwestycję przeprowadzić tzw. badania geotechniczne. Co prawda nie są one koniecznie do otrzymania decyzji administracyjnej, jednakże warto je wykonać ponieważ unikniemy w tenże sposób kłopotliwych niespodzianek gdy będziemy już w połowie budowy.

Klasyfikacja gruntów

Autor: Soil Science
Źródło: http://www.flickr.com
Szczególnie jest to ważne gdy widzimy że nasza parcela jest mokra, po nawet niewielkim deszczu długi czas utrzymuje się wilgoć. Niezbędne są wówczas badania geotechniczne. Polega to na wykonaniu paru, co najmniej trzech odwiertów o głębokości od 3 do 6 metrów. Ilość odwiertów zależna jest od tego, jaki rodzaj budynku pragniemy zbudować (domek z piwnicą lub (program do spedycji i transportu) też bez piwnicy).

Nierzadko wynik tychże ekspertyz sugeruje nieopłacalność wznoszenia budynku podpiwniczonego. Dokumenty jakie uzyskamy po przeprowadzeniu badania to: zobrazowanie zrealizowanych badań, rysunki technologiczne (dla przykładu przekrój gleby) oraz wnioski oraz zalecenia co do budowy fundamentów w taki sposób, ażeby zapewnić ochronę przed podmakaniem fundamentów, a zatem i całego domu.

Niestety, badania geotechniczne – Geo Partners – do tanich nie należą, ich koszta według informacji z popularnego portalu budowlanego waha się od 1000 do 1500 zł. Na koszta wpływa wielkość działki jak również typ domu jaki zamyślamy budować. Jednak warto takie koszty ponieść, ponieważ są one dużo mniejsze aniżeli późniejsze poprawianie nieodpowiednio wybranej technologii stawiania domu.

Po przeprowadzeniu tych wszystkich działań można bez problemu rozpocząć inwestowanie. Niewiele nas wówczas już może zaskoczyć a na pewno ustrzeżemy się przed dużymi ponadplanowymi kosztami. Ostatnią istotną rzeczą którą musimy przemyśleć jest nagrzewanie które będziemy stosować gdyż ono także źle dobrane potrafi generować spore koszta.

Dość roztropną inwestycją będzie wykorzystanie instalacji gazowej. Kolejną alternatywą jest zbudowanie kominka w pokoju dziennym z nadmuchami rozprowadzającymi ciepło rozliczanie ciepła po całym mieszkaniu. Zbędne są wówczas kaloryfery.