Twoje auto do niczego nie już nie przydaje? Możesz je zezłomować. Zobacz o czym należy pamiętać?

Niektóre pojazdy widoczne na polskich ulicach to wraki, które powinny trafić na złom. Często są one w nieodpowiednim stanie technicznym a także mocno zaniedbane, przez co właściciele nie mogą liczyć na większy przypływ gotówki ze sprzedaży danego auta. Co zrobić, żeby legalnie się pozbyć takiego grata?

złom

Autor: Andrew Malone
Źródło: http://www.flickr.com
Każdy z kierowców na zawsze pozbywając się swojego auta pragnąłby za nie dostać jak najwięcej pieniędzy. Jest na to kilka sposobów.

Fascynuje Cię ten tekst? Jeśli tak, to odwiedź źródło (https://www.kamieniarstwo.pl/galeria-nagrobkow/) a znajdziesz tam atrakcyjne informacje, które na długi czas zapamiętasz.

Najkorzystniejszym z nich jest sprzedaż samochodu komuś, kto go wyremontuje i będzie dalej go używał. W tego typu sytuacjach możemy liczyć na prawdopodobnie najbardziej pokaźną kwotę za nasz pojazd. Jednakowoż jak sądzimy, że nasze „cztery kółka” są już w bardzo beznadziejnym stanie, iż nikt się nimi nie zainteresuje, wtedy pozostaje złomowisko, na przykład złomowanie pojazdów Łódź lub oddanie do stacji demontażu samochodów. Jak to zrobić, ażeby wszystko było zgodnie z prawem?

Przeważnie stacje demontażu pojazdów są zdolne do zapłaty trochę większej ilości gotówki za nasz samochód niż złomowiska, dlatego też korzystnie początkowo zadzwonić do kilku miejsc, np. do autozłom Poznań. Dzięki temu będziemy mieli szansę na pozbycie się samochodu po najbardziej korzystnych ustaleniach. Jeśli jednakże kwestia finansowa nas nie obchodzi, to starczy po prostu odwiedzić najbliżej ulokowaną stację demontażu pojazdów albo złomowisko. Niektóre stacje oferują bezpłatny transport (więcej informacji transport samochodów z holandii do polski) lawetą, co jest dużym udogodnieniem w sytuacji unieruchomienia

złom

Autor: free photos
Źródło: http://www.flickr.com

auta. Taką stacją jest z pewnością autozłom Krosno.

Likwidując auto w wybranym przez nas miejscu musimy zabrać ze sobą także konieczne dokumenty, tego typu jak dowód rejestracyjny lub dokument potwierdzający dane pojazdu, zaświadczenie z Wydziału Komunikacji (w przypadku zatrzymania dowodu przez policję), umowę zakupu potwierdzoną w Urzędzie Skarbowym (w sytuacji nie przerejestrowania samochodu po jego kupnie – pojazd figuruje na nazwisko wcześniejszego właściciela). W przypadku, kiedy auto jest zarejestrowane na przedsiębiorstwo, trzeba załączyć do tego wpis do ewidencji działalności gospodarczej, upoważnienie do złomowania pojazdu dla osoby wyrejestrowującej pojazd w imieniu podmiotu gospodarczego, a także dokument tożsamości właściciela pojazdu. W przypadku współwłasności lub w przypadku braku właściciela należy przedłożyć także pisemne upoważnienie od właściciela.