Sumplementy dla sportowców – czy należy je stosować?

Izotoniki, glukoza, batoniki, specjalne koktajle – to tylko nieliczne ze słynnych odżywek. Mogą mieć postać proszku, tabletek lub płynu. Dodają energii, odżywiają i dla wielu są niezastąpione w trakcie treningu sportowego. Kiedy należy po nie sięgnąć i czy są bezpieczne dla zdrowia?

trening siłowy

Autor: brett jordan
Źródło: http://www.flickr.com
Słusznie ułożona dieta to podstawa, gdy zależy nam na prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, zwłaszcza jeśli prowadzimy bardzo aktywny tryb życia.

Jeżeli przypuszczasz, że powyższa notka może być według Ciebie niewystarczająca, to zamieszczony tutaj (http://cukier-krolewski.pl/przepisy/lava-cake/) post na pewno przypadnie Ci do gustu. Kliknij i zobacz!

Osoby, których stopień aktywności fizycznej wykracza poza przeciętność powinny zapewnić swojemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych, jak również większą ilość kalorii. Tu z pomocą przychodzą właśnie odżywki dla sportowców. Czy tego typu suplementy są groźne dla naszego zdrowia? Otóż nie! Odżywki oferowane w specjalistycznych sklepach (niekiedy sprzedawane również w aptekach) są przebadane i dopuszczone do sprzedaży przez Główny Inspektorat Sanitarny, a więc nie są groźne, jeśli zażywamy je rozsądnie! Przesadzić bowiem można w każdym względzie. Suplementy zażywane w zalecanych przed producentów dawkach nie mają negatywnego wpływu na zdrowie i funkcjonowanie naszego organizmu. Powinniśmy także pamiętać, że najistotniejsze jest naturalne żywienie i regeneracja po wysiłku, a suplementację należy zaplanować na końcu. Zdrowe odżywki dla sportowców zawierają substancje, które występują naturalnie w ludzkim organizmie bądź są przyjmowane razem z jedzeniem. Nie są więc niczym dziwnym i nieznanym, a jedynie pomagają właściwie zbilansować składniki niezbędne dla osób systematycznie lub zawodowo uprawiających sport. Zajrzyj też do sklepu firmy RAWFOODS zajmującej się odżywkami dla sportowców – wege.

Z punktu widzenia dietetyki sportowcy posiadają wyjątkowe potrzeby żywieniowe. Zdrowe odżywki dla sportowców uzupełniają braki cennych składników i wspierają proces regeneracji. Przyjmowanie odżywek w takim celu ma jest bardzo korzystne.

Ten tekst jest naprawdę zajmujący? Myślimy więc, że przypadnie Ci do gustu również kolejna strona (https://www.skalnik.pl/teva), gdzie jest sporo rzetelnych wiadomości.

Z kolei gdy naszym celem jest przyrost masy mięśniowej, wówczas warto zaopatrzyć się w suplementy białkowe. Więcej ciekawostek poznasz na tej stronie. Tego typu odżywki zawierają aminokwasy egzogenne, które sprawiają, że przyrost masy mięśniowej może nastąpić w krótszym czasie i nawet podczas intensywnej i długotrwałej aktywności fizycznej. Należy jednak pamiętać, iż suplementy nigdy nie mogą zastępować systematycznych i wartościowych posiłków, ani nie mogą być zażywane w celu nadmiernych treningów, które znacznie przekraczają nasze możliwości.