Powstanie kopalni odkrywkowej w Miejskiej Górce, to cios prosto w serce, dla tutejszych mieszkańców

Na terenach gmin Krobia i Miejska Górka – Powiat Rawicz, Województwo Wielkopolskie, znajdują się pokłady węgla brunatnego. Tamtejsi rolnicy walczą jednak przeciwko projektom powstania kopalni odkrywkowej. Mieszkańców z gmin Krobia i Miejska Górka, wsparł koncern Heinz, który jest właścicielem popularnych zakładów – Pudliszek, skądinąd leżących w gminie Krobia.

Kopalnia na Górnym Śląsku

Źródło: flickr.com
Założone Stowarzyszenie „Nasz Dom” twierdzi, że uruchomiona kopalnia odkrywkowa może doprowadzić do zniknięcia ponad 20 miejscowości, co spowoduje przymusowe przeniesienia mieszkających tam ludzi. Wybudowana kopalnia (kopalnie kruszywa dolny śląsk) odkrywkowa może również skutkować zupełnym zanikiem rolnictwa na tym terenie, zatem ludziom tym grozi utrata miejsc pracy.

Ogromnym minusem kopalni odkrywkowej jest niszczenie środowiska naturalnego. Miejska Górka, a konkretniej jej mieszkańcy, pragną innej przyszłości dla swojego miasta. Sporo słyszy się o wielkich zwałowiskach na obszarach, gdzie wydobywa się węgiel brunatny. Sporo mówi się również o możliwych zalaniach pobliskich gruntów, możliwych wybuchach metanu o grożących pożarach powstających w wyniku awarii kopalni odkrywkowych. Naukowcy twierdzą, że spalanie tego niskokalorycznego paliwa, wyemituje więcej dwutlenku węgla niż spalanie węgla kamiennego, ropy naftowej oraz dwa razy więcej niż spalanie gazu ziemnego. W Europie corocznie umiera przedwcześnie 450 000 osób. Przyczyną śmierci tych osób jest zanieczyszczenie powietrza tlenkiem siarki, tlenkiem azotu oraz metalami ciężkimi takimi jak rtęć, nikiel, kadm, ołów, spowodowane spalaniem węgla.

Badania na temat pięciu elektrowni opalanych węglem brunatnym, na granicy polsko-niemieckiej, podają że całoroczne wydatki zdrowotne spowodowane przez te elektrownie, równają się od 3 do 5 miliardów euro. Prognozowane zniszczenia w produkcji rolnej, wywołane wybudowaniem nowej elektrowni mogą wynieść od 1,3 do 2 miliardów euro w przeciągu pół wieku. Sondaże wykazują, że 70% lokalnej ludności protestuje przeciwko otwieraniu kopalni odkrywkowej.

Do manifestu mieszkańców powiatu Rawicz, ustosunkowała się spółka PAK Górnictwo. Spółka PAK Górnictwo, inwestuje na obszarze Powiatu Gostyń i Powiatu Rawicz. W jej przekonaniu, polemika na temat wybudowania kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w tych powiatach, ma charakter wyłącznie hipotetyczny, ponieważ spółka PAK Górnictwo, nie ma i nie złożyła jeszcze wniosku o wydanie decyzji na wydobycie węgla. Gdzie leży prawda…?