Druk właściwie nie zginął i nie zapowiada się, żeby zdarzyło się tak w najbliższych latach

Jak w ogóle wygląda historia druku? Jak udowadniają znawcy, historia druku jest krótka. Dlaczego? Otóż, polega ona na nanoszeniu obrazu sposobem odbicia – jak powiedzieliśmy na początku – formy drukowej na podłoże drukowe za pomocą farby drukowej, zaś w historii ludzkości bardzo długo nie było dostępu do tego tworzywa, jakie byłoby najbardziej właściwe, by precyzyjnie przyjmować szybkoschnącą farbę.

druk

Autor: Michael Coté
Źródło: http://www.flickr.com
Jak jesteśmy w stanie przeczytać w źródłach historycznych, pierwszym tego typu podłożem był papier wynaleziony w Chinach (najprawdopodobniej, w okolicach roku 105). To dzięki niemu druk był w stanie rozwinąć się w estampaż (technika masowego robienia odbitek z napisów wyrytych w kamieniu). Prawdopodobnie też pierwszym przedmiotem, który zasługuje na miano wyrobu poligraficznego była odbitka drzeworytnicza z Chin. To dopiero od tego momentu możemy mówić o poligrafii, jako o wydajnym powielaniu treści, i to tych tekstowych, jak i graficznych.

Dzisiaj bardzo znane są druki akcydensowe – polecam stronę.klikaj (zobacz https://www.eena.pl/ogrodnictwo-oferty-pracy.html)Aktualnie, gdy chcemy po prostu coś wydrukować, małą czy większą rzecz, szukamy drukarni w… Internecie. A to kolejny paradoks, ponieważ wielu wieszczy, iż to koniec druku, iż teraz już nastała era cyfrowa.

Jeżeli chciałbyś zasięgnąć kolejnych informacji, przejrzyj nasz następny artykuł, w którym czeka na Ciebie kompleksowa informacja (http://ambroexpress.pl/). Rozwiąże ona wszelkie Twoje wątpliwości.

Zobaczymy, czy tak istotnie się stanie, lecz patrząc na to, co jest teraz, warto przyznać, że druk nie ma się czego obawiać.

Definicyjnie jest to wielokrotne odbicie obrazu z formy drukowej na papier, na przykład, czyli na drukowe podłoże. Potocznie drukiem jesteśmy w stanie także nazwać każdą kopię, czyli, odbitkę drukową. No tak, trochę ten język specjalistyczny jest dziwny, lecz co najistotniejsze, druk powstaje wtedy, gdy da się go przenieść z formy drukowanej właśnie na papier. Poszczególne kopie także są określane drukiem. Drukiem można także nazwać

druk

Autor: 4Press.pl
Źródło: 4Press.pl

różne sposoby powielana tekstu i grafiki, i to na płaszczyźnie tradycyjnej (maszyny drukarskie), jak i sposobem nowoczesnym (metody komputerowe – drukarki, plotery). Wielu jednak się upiera przy tym, że ten nowoczesny druk to po prostu wydruk.

Czasy jednakże się zmieniają, nie można ich zatrzymać, tak więc od kiedy wprowadzono do drukarń druk cyfrowy i techniki komputerowe, coraz częściej przez druk możemy rozumieć też wydruk przeznaczony na skalę przemysłową. Cieszyć powinno nas to, że mamy tak prosty dostęp do drukowania różnych rzeczy. Może druk jest już dla nas czymś zwyczajnym i nie ma w tym nic odkrywczego, ponadto odchodzi on do lamusa, ponieważ nastała epoka cyfrowa. Niemniej, taka jest prawda, iż druk nigdy nie zaginie, ale możliwe, że jego zastosowanie będzie w mniejszym stopniu lub w innym wymiarze. Na przykład określone obszary bardziej się rozwiną, pozostałe zaś przeciwnie. Mogą być niezbyt potrzebne.