Skuteczne oraz równocześnie ustawowe kontrolowanie pracowników

Monitorowanie pracowników staje się obecnie coraz bardziej modne w wielu firmach i przedsiębiorstwach, gdyż jest to znakomity sposób na sprawdzenie skuteczności w pracy, oraz także ustrzeżenia się przykładowo przed kradzieżą. Pracodawca ma upoważnienie wiedzieć co robią pracownicy podczas godzin pracy i czy dynamicznie wykonują powierzone im obowiązki. Aczkolwiek monitorowanie pracowników jest określone kilkoma ważnymi zasadami, których wypada przestrzegać, żeby wszystko było zgodne z prawem. Przepisy te zostały określone w Prawie Pracy.

pracownicy

Autor: PEO ACWA
Źródło: http://www.flickr.com
Po pierwsze pracownicy powinni wiedzieć, że pracodawca wykorzystuje monitorowanie pracowników. Informacje o tym winny być zawarte na przykład w regulaminie pracy bądź też w umowie o pracę. Dodatkowo pracownicy powinni być również poinformowani które formy monitoringu wykorzystuje pracodawca. W dzisiejszych czasach multum pracodawców używa różnych postaci dozorowania pracowników.

Najpopularniejszą formą monitoringu użytkowanego przez mnogość pracodawców są kamery, takie jak tu – kliknij tutaj. Jednak wypada pamiętać o tym, że kamery można wykorzystywać jedynie w pomieszczeniach służbowych, nie można ich użytkować przykładowo w szatni czy też łazience. Często prowadzony jest też monitoring rozmów telefonicznych, kontrola poczty elektronicznej bądź też kontrolowanie komputera. Formy te są naturalnie legalne i zgodne z prawem, aczkolwiek niezbędne jest szanowanie pewnych norm oraz zasad dotyczących monitorowania pracowników. Na przykład jeśli pracodawca dozoruje rozmowy telefoniczne czy też pocztę elektroniczną to może monitorować wyłącznie rozmowy (bądź pocztę) służbowe.

Kamera do monitoringu
Nagrywanie intymnych rozmów pracownika czy kontrolowanie jego prywatnej poczty mailowej jest niezgodne z prawem oraz zagraża dostaniem grzywny lub sankcją pozbawienia wolności nawet do dwóch lat. Co więcej pracodawca, jaki złamie prawo dotyczące reguł monitoringu gwałci prawo dotyczące nadszarpnięcia dóbr własnych, wobec tego pracownik może także domagać zadośćuczynienia.

Istnieje bonus dla osób, które szukają uzupełniających danych – zobacz informacje (http://www.cik-wisniewski.pl/) tutaj. Odnosi się ono do analizowanego w tym tekście zagadnienia.

Ponadto każde nagrania czy też zapisy z monitoringu muszą być poprawnie przechowywane ściśle z ustalonymi zasadami dotyczącymi ochrony danych osobowych.