W jaki sposób przemysł daje sobie radę z mieszaniem różnych substancji, podstawowe typy mieszalników.

W procesach przemysłowych w wielu przypadkach zachodzi konieczność wymieszania kilku różnych związków czy substancji. Czy to będzie produkcja cukierków, farb czy zwierzęcych paszy, to końcowy rezultat zawsze będzie taki sam, a różne będą jedynie składniki wstępne. Czasami będą one sypkie, w innych zastosowaniach w płynie, a często będzie się pojawiać konieczność zmieszania i jednych, i drugich.

Stara fabryka

Autor: ~ 23 ~
Źródło: http://www.flickr.com
Rzecz jasna nikt takiego mieszania robił nie będzie w sposób ręczny, lecz używa się do tego wyspecjalizowane maszyny, czasami zaprojektowane właśnie pod kątem danego procesu. Niekiedy są to sprzęty drogie, ale jest to konieczny wydatek, bo od tego jak na przykład zostanie rozmieszana masa czekoladowa zależeć będzie jej smak, a to bezpośrednio będzie się przekładać na zyski ze sprzedaży – HML NOSEWICZ. Bardzo różna może być także wielkość takich sprzętów, niekiedy będą one miały kilku litrowe zbiorniki, a niekiedy zmieści się w nich kilka ton – to również zależało przede wszystkim będzie od konkretnego zastosowania.

Urządzenia do mieszania różnych związków nazywa się powszechnie mieszalnikami. Używane są one w wielu gałęziach przemysłu, szczególnie chętnie sięga po nie rolnictwo, przemysł spożywczy oraz chemiczny. W zależności od przeznaczenia mieszalniki dzieli się na parę rodzajów. Pierwszy taki podział obejmuje rodzaj czynników do wymieszania, całkowicie inną konstrukcję będą mieć mieszalniki do płynów, a zupełnie odmienną do czegoś sypkiego.

wózek widłowy w fabryce

Autor: Port Adelaide Enfield Local History Photos
Źródło: http://www.flickr.com
Od mieszanego materiału zależeć także będzie wygląd mieszadła, mogą to być różnego rodzaju łopatki, pręty albo mechanizmy ślimakowe. Nowoczesne mieszalniki mają zainstalowane komplet czujników które mierzą parametry w środku i są sprzężone z układem sterującym, dzięki czemu praca z nimi będzie stosunkowo wygodna i łatwa.

Czy poszukujesz na stronie relokacja linii produkcyjnych czegoś niezwykle interesującego? Zachęcamy zatem do nowego wpisu. Musisz tylko wejść w ten link.

Niekiedy mieszalniki stanowią część jakiegoś większego systemu produkcyjnego, więc w takich przypadkach będą one robione i projektowane na konkretne zamówienie, dokładnie według tego, co będzie oczekiwał zamawiający.