Życie zaczyna się po osiemdziesiątce, czyli w jaki sposób seniorzy przebywający na emeryturze i radzą sobie z nadwyżką niewypełnionego obowiązkami czasu

Przejście na emeryturę albo ewentualnie rentę, właściwie w każdym przypadku jest związane z nadmiarem czasu, który przecież trzeba wypełnić, najkorzystniej w jakiś sensowny sposób. Można oczywiście w ogóle nie podejmować jakichkolwiek przedsięwzięć, lecz wtedy życie emeryta będzie niezwykle nużące i co gorsza, może zakończyć się popołudniami spędzanymi przed telewizorem. Tymczasem osoby po sześćdziesiątce, a nawet osiemdziesiątce, są w stanie zachować fantastyczną sprawność tak fizyczność, jak i umysłową.

senior

Autor: Monika Kulej
Źródło: BAREL POLAND
Osoby starsze na szczęście nie znalazły się zupełnie na społecznym marginesie. Za sprawą mediów i akcji charytatywnych ciągle powraca temat trudności, z jakimi borykają się nasi dziadkowie lub rodziciele. Nade wszystko kieruje się uwagę na brak właściwej pomocy medycznej, co jednak zupełnie nie oznacza, że inne potrzeby staruszków schodzą na dalszy plan.

Powiatowe domy kultury organizują zajęcia dla seniorów, a niektóre placówki idą jeszcze krok dalej i w rezultacie takich działań babcie przychodzą do przedszkoli, żeby odpowiadać na intrygujące, a przy okazji zaskakujące pytania maluchów. Z kolei dla tych bardziej wymagających pięćdziesięciolatków powstały tzw. uniwersytety trzeciego wieku. Tak obmyślane zajęcia dla seniorów bywają rewelacyjnym pomysłem dla osób, które pragną rozwijać swoje własne zainteresowania i ciągle stawiają na ustawiczny rozwój własnej osobowości.

rozwój osobisty

Autor: Tyler Hebert
Źródło: http://www.flickr.com
Tym samym można zrealizować swoje marzenia, które zostały wprzódy zarzucone np. ze względów pieniężnych albo czasowych. Dobrym pomysłem pozostaje także działalność w kole gospodyń wiejskich. Ta propozycja jest kierowana dla pań mieszkających na wsi, gdzie dostęp do innego typu możliwości rozwoju umysłowego jest dość ograniczony, lecz jak przekonują gospodynie, taka działalność daje sporo satysfakcji i gwarantuje stały rozwój osobisty.

Odejście na emeryturę staje się okazją do zmiany dotychczasowego trybu życia.pójdź dalej nasiona outdoorTak kobiety, jak i mężczyźni mogą teraz poświęcić czas na aktywność ruchową. I to w jakimkolwiek razie nie musi być męcząca jazda na rowerze czy na nartach. Ogromnym wzięciem ze strony emerytów, cieszą się tzw. kijki, czyli nordic walking. Zresztą tutaj nie chodzi jedynie o zmęczenie w dodatnim tego słowa znaczeniu, bo w czasie spacerów nawiązują się nowe znajomości albo odradzają te stare. Tak pojęty rozwój osobisty na pewno podnosi seniorom poczucie wartości i przysparza fantazji.