Dlaczego należy zmieniać opony?

Wielu kierowców zastanawia się, czy warto zmieniać opony samochodowe. Bardzo dużo argumentów występuje za tym, aby nie mieć wątpliwości i używać ogumienia pasującego do pory roku. Dlaczego powinno się przygotować swoje auto na zmieniające się warunki pogodowe?
Przede wszystkim letnie i zimowe opony wykonane są z odmiennych materiałów, a ich bieżniki znacznie różnią się formą. Opona zimowa posiada o wiele więcej nacięć i przecięć (tzw. lamelek), co pomaga w zapewnieniu najwyższych osiągów.

części samochodowe

Źródło: www.interopony.pl
Poza tym takie wykonanie sprawia, że guma użyta do wytworzenia jest bardziej elastyczna, niż ma to miejsce w przypadku opon letnich – w związku z czym mocniej trzyma się podłoża. Nacięcia w bieżnikach sprawiają również, że opony zimowe wbijają się w śnieg i lód, a jednocześnie szybko oczyszczają się ze śniegu. W jakim czasie należy wymienić opony letnie na zimowe? W wielu opracowaniach można znaleźć pogląd, że temperatura graniczna to 7°C. Kiedy jest zimniej opona zimowa nie stanie się twarda, ponieważ zawiera większą ilość krzemionki. Dzięki temu jej przyczepność do drogi będzie najlepsza.sprawdź tutaj (kliknij tu)Opona – pełna treść – jest również specjalnie przygotowana do sprawniejszego usuwania wody. Zobacz propozycję: (Klik) Pozwala również na skrócenie czasu hamowania. Opony zimowe poradzą sobie o wiele lepiej na śliskiej nawierzchni, ponieważ letnie nie trzymają się tak dobrze podłoża. Warto jednak nie zapominać, że zimowe opony trzeba dotrzeć, ponieważ w czasie wytwarzania jest na nie nakładany specjalny smar, który sprawia, że ten proces staje się łatwiejszy, jednak wpływa niekorzystnie na gumę, dlatego też aby opony miały wysokie osiągi należy przejechać minimum 300 kilometrów. W opisywanym rodzaju opon bardzo ważna jest również grubość bieżnika.

przygotuj samochód do zimy

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Im bardziej jest on zdarty, tym gorzej radzi sobie na drodze. Z tego powodu używane opony nigdy nie są prawidłowym rozwiązaniem. Starty bieżnik źle odprowadza wodę i nie ma odpowiedniej przyczepności do podłoża. Zimowe opony mają wiele zalet, dlaczego więc nie jeździć na nich przez cały rok? Kiedy temperatura wzrasta ich możliwości zmniejszają się. Hamowanie jest gorsze, a jego droga jest wydłużona. To letnia opona zawsze najlepiej sprawdzi się na mokrym asfalcie. Zimowa opona w lecie zużywa się szybciej i traci swoje pozytywne właściwości.
Na rynku dostępne są także opony całoroczne, jednak nie są one idealnym rozwiązaniem dla właścicieli aut. Nie zapewniają pełnych osiągów, poza tym nie posiadają tak pozytywnych właściwości, jak opona zimowa w trakcie zimy oraz opona letnia podczas lata. Opony całoroczne gorzej poradzą sobie z hamowaniem na wilgotnej czy śliskiej nawierzchni. Nieocenionym rozwiązaniem jest więc wymiana. Należy przy niej mieć na uwadze, aby w jej trakcie nie pominąć żadnej z opon. Tylko całkowite przebranie zapewni maksimum osiągów. Dzięki współpracy: