Jak się zapisać oraz w jaki sposób dobrze przygotować się na zrobienie badań prenatalnych?

Badania prenatalne służą do zdiagnozowania ewentualnych wad genetycznych i cięższych chorób płodu we wczesnym stadium ciąży. Dostarczają one przyszłym rodzicom danych o zdiagnozowanej wadzie wrodzonej noworodka, chorobie genetycznej oraz skutkach jakie zidentyfikowane choroby niosą za sobą. Taka diagnostyka jest bardzo ważna dla ginekologa prowadzącego ciążę. Informacja o chorobie dziecka pozwala dobrze przygotować się do jego przyjścia na świat oraz udzielenia fachowej pomocy nowo narodzonemu dziecku.

Kobiety ciężarne najczęściej nie zdają sobie sprawy, iż mają prawo do wykonania takich badań.

aparat przygotowany do badania

Autor: Steven Depolo
Źródło: http://www.flickr.com

Nie są one przeznaczone tylko niektórym kobietom. Prawo do badań prenatalnych mają wszystkie ciężarne kobiety. Badania prenatalne NFZ refunduje, toteż trzeba zabiegać u swojego lekarza o napisanie skierowania na ich przeprowadzenie. Do badań prenatalnych kwalifikują się kobiety mające powyżej 35 lat. Zalecane jest również ich przeprowadzenie, jeśli w rodzinie kobiety w ciąży lub jej męża występowały już choroby genetyczne lub w sytuacji, gdy ciężarna kobieta urodziła już wcześniej noworodka z wrodzoną wadą genetyczną bądź z wadą ośrodkowego układu nerwowego. Badania prenatalne NFZ zamieściło na liście badań refundowanych (czytaj wiecej). W sytuacji, gdy kobieta nie spełnia podanych powyżej wskazań do ich wykonania i mimo to bardzo chce je wykonać, najprawdopodobniej będzie musiała przeprowadzić je na własny koszt.

Koszt nieinwazyjnych badań prenatalnych mieści się w przedziale od 200 do 700 zł. Żeby właściwie przygotować się do darmowych badań należy mieć skierowanie do Poradni Genetycznej IPCZD od lekarza ginekologa bądź innego lekarza POZ, który ma podpisaną umowę z NFZ. Koniecznie trzeba mieć ze sobą dowód potwierdzający ubezpieczenie i dokument potwierdzający grupę krwi. Potrzebna jest również wcześniejsza dokumentacja medyczna, przykładowo wynik z przeprowadzonych badań USG. Na miejscu należy przygotować się do udzielenia informacji o członkach najbliższej rodziny, o wiadomych przypadkach chorób dziedzicznych, wadach wrodzonych, niepełnosprawnościach, ewentualnych poronieniach. Oczywiście o ile wymienione zdarzenia występowały w przeszłości.

W trakcie pierwszej wizyty omawiane są wskazania do wykonania badania, wybór procedury diagnostycznej oraz ryzyko powiązane z wykonaniem badań prenatalnych Każdy pokój lekarski jest dobrze przystosowany do przeprowadzenia badań, gwarantując przy tym komfortowe warunki.

Jeśli prezentowany materiał jest dla Ciebie ciekawy, nie zwlekaj i przeczytaj szczegóły tutaj ile dni na dostarczenie l4 – zobaczysz jeszcze dokładniejsze informacje.

/J]