Jak w skuteczny sposób odzyskać zaległe należności? Kilka praktycznych porad dla przedsiębiorców

Nieuczciwi kontrahenci, którzy ociągają się z zapłatą należności mogą w końcu doprowadzić do upadłości swego wierzyciela. Naturalnie od czasu do czasu słyszymy w mediach bądź czytamy w prasie o firmach upadających z tego a nie innego powodu, lecz przecież każdy dyrektor, tak prężnie działającej spółki czy niewielkiej przetwórni, pragnie odzyskać uczciwie zarobione pieniądze.

Nawet jeżeli dana firma bardzo dobrze prosperuje. De facto możliwości manewru raczej nie jest zbyt wiele, oczywiście jeśli mamy na względzie całkowicie legalne sposoby walki z dłużnikami.Kto planuje szybko oraz sprawnie odzyskać długi, ten jest zmuszony równie szybko działać. Wierzytelności czasami opiewają na całkiem spore sumy, więc pośpiech jest w pełni uzasadniony. Zobacz więcej: oferty firm związanych z wierzytelnością. I nawet jeden dzień spóźnienia trzeba wyjaśniać, choćby w rozmowie telefonicznej. Powody zwłoki mogą być przeróżne – niekiedy poważne, a niekiedy bardzo przyziemne: księgowa na wczasach czy zwolnieniu lekarskim, awaria internetu, przenosiny pod inny adres. Jeżeli faktura została wysłana

Długi przy kredycie

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

listem, to mogła po prostu zaginąć. Mogła także zawieruszyć się wśród mnóstwa pozostałych dokumentów, jakie zalegają biurka prezesów i referentów, a nawet sekretarek. Jak już wspomnieliśmy, krótkie opóźnienia można dość szybko wyjaśnić, natomiast istotne jest to, aby rozmowa z dłużnikami była przeprowadzona rzeczowo oraz w taktowny i kulturalny sposób. Jeśli brakuje czasu na chociażby kilkuminutową konwersację, to można również wysłać maila z lapidarnym przypomnieniem.

Nie trzeba być dyrektorem potężnej fabryki, żeby mieć świadomość, że samodzielna windykacja nie zawsze okazuje się skuteczną. Jeśli dłużnik zbyt długo zwleka z zapłatą należności, to wówczas warto poszukać w sieci dobrej firmy windykacyjnej. Przed zaparafowaniem umowy należy koniecznie dokładnie przeglądnąć informacje umieszczone na danej stronie internetowej, a także poznać opinie internautów.

Zaintrygował Cię ten artykuł? Jeżeli tak, to bez wahania sprawdź także ten link. Inne tego typu treści zobaczysz również tutaj.

A kiedy i takie działanie nie satysfakcjonują właściciela, to rzecz jasna może sprzedać wierzytelności. De facto każdy zarządca musi rozważyć wszystkie za i przeciw, żeby potem podjąć słuszne decyzje. Tak czy siak, niełatwo tu wskazać jedno uniwersalne rozwiązanie, bo i zapewne co poniektórzy menedżerowie zupełnie zrezygnują z windykacji, jeżeli dług opiewa na niedużą sumę.