Co to jest druk 3D?

Druk 3D już dawno temu przebył drogę z teorii w rzeczywistość, a na przestrzeni poprzednich lat drukarki 3D zrobiły się o wiele tańsze i bardziej przystępne. Eksperci przewidują, iż w nadchodzących latach technologia druku 3D będzie obecna w naszych domach i będziemy korzystać z niej każdego dnia tak jak z mikrofalówek. Dziś druk 3D wykorzystywany jest do fabrykacji ogromnie szerokiego zakresu przedmiotów: zaczynając od prototypów części do urządzeń i maszyn w branżach lotniczych lub motoryzacyjnych, przez druk implantów w medycynie, zaś skończywszy na szeregu przedmiotów powszedniego użytku, zabawek. Czym jest faktycznie druk 3D, czy jest nam nieodzowny i czy faktycznie za kilka lat każdy z nas będzie ją posiadał?

wydruk 3d
Drukarka 3D nie stworzy przedmiotu na życzenie jak to zademonstrowano np. w „Star Treku„, jednak rosnący szereg drukarek 3D jak też rozlicznych technologii z jakich korzystają, już zaczął rewolucjonizować biznes kreowania przedmiotów na różnych segmentach rynku. Materiały do druku 3d to: syntetyk, ceramika bądź metal (materiałów do druku cały czas przybywa). Drukowanie przedmiotu polega na tworzeniu i nakładaniu warstwy materiału o wyznaczonej grubości na stole drukarki, a kiedy warstwa zostanie ukończona, nakładaniu następnej – .

Branża przemysłowa użytkuje techniki druku 3D już od ponad 20 lat. Z jej pomocą wykonuje pierwowzory urządzeń, na potrzeby badań. W 1986 roku Charles Hull skonstruował pierwszą komercyjną drukarkę 3D. Machina Hulla używała stereolitografii, techniki jaka utwardza laserem kolejne powłoki polimeru. Hull jest uznawany za jednego z pionierów techniki druku 3D. Jednakże jako technologia, druk 3D pozostawał nieznany szerszej publiczności. Odmieniło się to stosunkowo niedawno: w Ameryce zaczęły powstawać liczne start-upy, które wykorzystując koncepcję RepRap poczęły kreować i sprzedawać swe urządzenia zwykłym użytkownikom.

oprogramowanie dla drukowania 3D

Autor: Creative Tools
Źródło: http://www.flickr.com
Druk 3D z pewnością nie zastąpi tradycyjnych linii produkcyjnych kreujących towary masowego użytku.

Jeżeli prezentowane na tej witrynie omówienie bardzo Cię zaciekawiło, to zalecam to opracowanie (https://studioartline.com.pl/) – ono jest tak samo atrakcyjne, jak materiał, który właśnie widzisz.

Drukarka 3D nie jest w stanie wydrukować najprostszych aparatów złożonych z paru typów surowców. Pomimo całej swej prostoty, nie sporządzimy w domu z pomocą drukarki 3D funkcjonalnej szczoteczki do zębów, czy maszynki do golenia. Jednak drukarki 3D odnajdą się z powodzeniem wszędzie tam gdzie przydatna będzie personalizacja, wyjątkowość projektu czy mała liczba produktów.