Powierzchnia boiska albo bieżni powinna być jak najlepiej przystosowana do potrzeb sportowców. Nawierzchnie sportowe nie zawsze spełniają jednak tego typu wymagania.

Pamiętamy na pewno cudowny czas dziecięcych lat, gdy po lekcjach można było rozegrać mecz. Amatorskie boiska znajdowały się wtedy w pobliżu niemal każdej dzielnicy. Potrzebny był jedynie wystarczająco rozległy teren niezagospodarowanej łąki. Bramki budowało się samemu bądź z pomocą ojca z brzozowych pniaków. Podobnie, jak boiska do koszykówki czy siatkówki.

Obecnie dzieciaki nie uprawiają tyle sportu, co kiedyś. Bloki mieszkalne coraz częściej otacza się metalowymi bramami. W pobliżu garażów oraz trawników wiesza się natomiast tabliczki z napisem: „Zakaz gry w piłkę” . To nie znaczy, że nie możemy zorganizować dla naszego dziecka jakiejś alternatywy. Zawsze możemy zapisać je na dodatkowe zajęcia sportowe. Jest w tym nawet pewną szansę. Nawierzchnie sportowe, z których korzystają zorganizowane szkółki piłkarskie, a także zespoły lekkoatletyczne i inne, na pewno są o wiele lepiej przystosowane niż te, które wspominamy ze swojego dzieciństwa. Niewątpliwie był w tym pewien urok. Klej poliuretanowy, którym utrwala się dzisiaj boiska, bieżnie i tym podobne nawierzchnia sportowa powoduje jednak, że są one znacznie zdrowsze dla ludzkich stawów. Nie wspominając już o większej wygodzie w czasie gry albo treningu.

Nawierzchnie sportowe, tor

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Powierzchnia pokryta przez klej poliuretanowy – odznacza się zdecydowanie większą sprężystością i jest trwalsze. Jedną z najczęściej wykorzystywanych w tym celu substancji jest tartan. Jest on bardzo odporny mechanicznie. Należy również dodać, że tartan nie ściera się i nie deformuje przez za wysoką lub zbyt niską temperaturę. Przez to idealnie nadaje się do pokrywania boisk, kortów tenisowych czy bieżni. Kleje poliuretanowe często pokrywają też place zabaw. Dostępne są różne barwy klejów. Nawierzchnie sportowe przeważnie są pomarańczowe. W pozostałych sytuacjach możemy dostrzec jednak całą gamę kolorów. Tartan – , podobnie jak pozostałe substancje poliuretanowe, zazwyczaj wylewa się na beton lub na asfalt.

Rozprowadza się go jako natrysk albo za pośrednictwem wykładarki. Po to, żeby stworzyć sprężystą i odpowiednio przystosowaną dla sportowców nawierzchnię. Warto korzystać zatem z utwardzonych w ten sposób obiektów sportowych.

Kliknij na odnośnik mistrzostwa wiata, on przedstawi Ci temat, który Cię właśnie zaintrygował. Zobacz tekst, zawierający ciekawe informacje.

Nieraz mamy okazję zrobić to całkiem za darmo. Często powstają one bowiem w dużych parkach lub, o ile nie trwają akurat zawody, nie są po prostu strzeżone. Jeśli trenujesz jakiś sport lub zwyczajnie lubisz czasem wybrać się na przebieżkę, to skorzystaj z tego typu możliwości. Zadbaj nie tylko o zdrowie stawów swojego dziecka, ale również o własne.