Rodzaje wydruków bez granic

Jeszcze jakiś czas temu człowiek dysponował wyłącznie wielkimi, ciężkimi drukarkami, jakich wydajność była faktycznie niewielka, tym bardziej, że materiały eksploatacyjne odznaczały się bardzo wysokimi cenami. Od tamtego czasu jednak drukowanie przeszło ogromną metamorfozę i w zasadzie każda osoba ma w swoim domu sprawną drukarkę, jaka nie generuje problematycznych kosztów. Popularnością odznacza się również druk przestrzenny, zazwyczaj określany mianem druku 3D.

Prasa drukarska

Źródło: http://www.sxc.hu

Dzisiaj w drukowaniu nie ma już jakichkolwiek ograniczeń. Przykładem mogą być między innymi wydruki jednokartkowe, jakie mają głównie charakter użytkowy. Do tej grupy należą przykładowo skoroszyty czy znaczki pocztowe – każdy może wydrukować w zasadzie wszystko.

Dowodem są pakowania – na rynku istnieje sporo firm, jakie zajmują się ich wydrukiem. Zamawiający musi tylko zaprezentować projekt identyfikacji wizualnej finalnego efektu. Najczęściej drukarnie współpracują z grafikami, którzy potrafią wprowadzić wizje klienta w życie. Wydrukować można też niezbędne materiały reklamowe, a więc wszelkiego rodzaju plakaty bądź ulotki. Dostępnych jest tak dużo metod druku, że w zależności od tego, co chce się wydrukować, z pewnością odnajdzie się odpowiednie propozycje.

Warto wspomnieć poza tym o druku przestrzennym, jaki daje możliwość na wydrukowanie protez ludzkich kończyn, elementów do urządzeń, a nawet słodyczy. Jest to przełomowe rozwiązanie, jakie obecnie zaczyna być powszechnie dostępne.pod linkiem części linde części lindeSądzi się, że drukarki 3D szybko na stałe zagoszczą w domach klientów. Tego rodzaju wydruki cechują się bowiem precyzją. Oszczędzają też czas i pieniądze.

papier po druku

Autor: Daniel Rehn
Źródło: http://www.flickr.com

Drukowanie już obecnie nikogo nie dziwi. Wydrukować można słodkie czekoladki, jak również obrazy. Dzieła są na tyle szczegółowe, że żadna osoba nie będzie w stanie stwierdzić, czy obraz jest rzeczywiście drukowany, czy wyszedł spod pędzla uzdolnionego malarza. Drukarki domowe nadal posiadają dość ograniczone możliwości, niemniej na rynku funkcjonuje sporo znakomitych drukarni, jakie dysponują najbardziej zaawansowanym sprzętem oraz są w stanie spełnić wszystkie wymagania konsumenta. Trzeba posiadać odpowiedni projekt lub zamysł – ewentualnie zlecić jego wykonanie zawodowcom.

Pamiętajmy – branża drukarska przeszła znaczącą drogę od warsztatu Gutenberga, po współczesne drukarnie.