Czy za opóźniony lot możemy liczyć na odszkodowanie? A jeśli tak, to na jakiej zasadzie to załatwić?

Czasami mają miejsce sytuacje nieprzewidziane, jakie burzą nasz ustalony ład. Tak naprawdę mogą zdarzyć się w każdej chwili, lecz prościej poradzić sobie z takimi zdarzeniami, gdy odnoszą się do naszego najbliższego otoczenia.

Gorzej, gdy przytrafiają nam się, w momencie gdy na przykład wybieramy się na drugi koniec świata. Dobrym przykładem będzie tu odwołany lot. Co wtedy zrobić?

Opóźnienia w ruchu lotniczym tak właściwie mają różne przyczyny oraz nie są one czymś rzadkim. Techniczne problemy czy brakujący członek załogi to tylko jedne z kilku możliwych wyjaśnień. Nie oznacza to natomiast, iż musimy pogodzić się z tego typu opóźnienie, nie ma znaczenia jak długie jest. O odwołany lot odszkodowanie dobrze definiuje prawo. Mówi o tym Rozporządzenie Unii Europejskiej numer 261/2004, jakie opisuje wspólne reguły dotyczące odszkodowań za spóźnienia lotów i zapewnia odszkodowania w wysokości do 600 euro za opóźnienie, jakie trwa przynajmniej trzy godziny.

samolot lecący na niebie

Autor: Phuket@photographer.net
Źródło: http://www.flickr.com

Co nie dziwne, linie lotnicze bardzo niechętnie wypłacają wysokie kwoty odszkodowań, niechętnie także angażują się w przeciągające się i męczące spory z pasażerami. Przez tego typu postępowanie bowiem powstają szkody wizerunkowe tejże linii lotniczej. Posiadają one w związku z tym parę możliwości, by uniknąć takich nieprzyjemności. Roszczenia mogą być oddalone, jeżeli linie lotnicze przedstawią dowody, że spóźnienie było spowodowane przez okoliczności nadzwyczajne, a ich wystąpienia nie było możliwości uniknąć. W niektórych sytuacjach zdarzały się strajki lub też ekstremalne warunki atmosferyczne.

Ale to jakie czynniki będą określane mianem okoliczności nadzwyczajnych, zależy od orzecznictwa w danym kraju. Ważne, by pamiętać, żeby zgłosić roszczenie, np. odwołany lot odszkodowanie, gdy czekamy na lot powyżej trzech godzin.

Omawiany materiał jest dla Ciebie intrygujący? Na pewno zaciekawi Cię też oferta (http://www.kancelariajtt.pl/obsluga-prawna-firm-szczecin/), która posiada podobne zagadnienia.

Ten czas może wydawać się długi, ale takie sytuacje zdarzają się dosyć często. Jeżeli tak się stanie to pamiętajmy, iż przysługuje nam zadośćuczynienie od 250 do 600 euro, a to jakie będzie zależy od dystansu przebytego podczas lotu. Rzecz jasna, im dalej, tym odszkodowanie jest wyższe. Wiadomo, że lepiej liczyć na to iż takie historie nie wydarzą się w naszym życiu. Natomiast niestety rzeczywistość czasami okazuje się inna aniżeli byśmy oczekiwali. Wtedy z pomocą na pewno przyjdzie powyższy artykuł.