Najbardziej istotny certyfikat odnoszący się do systemów zarządzania. Czy go znasz? Co o nim wiadomo?

Gdy słyszymy o różnych certfikatach, to na myśl przychodzą nam różne nazwy, bardziej i mniej popularne. W zależności od naszego doświadczenia powinno nam przyjść na myśl coś, co poznane jest powszechnie lub wręcz przeciwnie. Na pewno jednakże znamy certyfikację Iso 9001. Z pewnością znamy tę nazwę, ale czy wiemy, co oznacza?

Audty

Autor: parylo00
Źródło: http://www.freeimages.com
Iso to po prostu skrót od International Standrad Organization.

Niniejszy wpis ma ciekawe dane na opisywany temat – jeżeli chcesz zdobyć więcej wpisów, to odwiedź stronę kołnierze stalowe cennik, która opisuje zbliżone zagadnienia.

Po polsku to oznacza Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. Jest to agenda ONZ, która skupia przedstawicieli różnych narodowych komitetów normalizacyjnych. Jej członkami mogą zostać jednostki normalizacyjne krajów o zróżnicowanym stopniu wielkości i rozwoju, z różnych zakątków świata. Jakiego rodzaju zadania są najistotniejsze? Najbardziej to ujednolicanie wymagań normatywnych w różnorodnych dziedzinach działalności człowieka.

Na myśli przychodzi tu wiele znanych dziedzin, jak biznes, handel lub przemysł.

Jeśli ten temat jest dla Ciebie ciekawy, to kliknij i zobacz, jakiego rodzaju zagadnienia posiada rekomendowana strona (https://okularium.pl/) – niewątpliwie dane tam zamieszczone są równie zajmujące.

Iso jednakże nie zajmuje się wyłącznie systemami zarządzania. Tak naprawdę jej głównym tematem zainteresowania jest każda z dziedzin zgłaszana przez jej przedstawicieli czy najbliższe otoczenie, czyli agendy rządowe czy grupy lobbingowe. Natomiast, zagadnieniami jakości w obrębie Iso trudni się tak właściwie wąska grupa ekspertów, jaka zasiada w Komitecie Technicznym. Ta grupa jest odpowiedzialna za działania normalizacyjne, co sprawia, że powstają projekty norm w zakresie zarządzania jakością. Głosowanie nad tymi normami prezentuje się tak, że jak 75 procent członków zagłosuje za projektem normy to wydawana jest ona jako norma międzynarodowa. Iso 9001 to najważniejsza norma, odpowiada za szereg wdrożeń i certyfikacji systemów zarządzania jakością serii 9000.

Określa różne wymagania, które trzeba spełniać, ażeby móc wdrożyć system. Co jednak ważne, norma określa, co powinniśmy zrobić, lecz nie definiuje, jak tego dokonać, bo to “jak”, każda firma musi we własnym zakresie określić. Nic straconego jednak, bo na przykład Iso 9004 ma podpowiedzi, w jaki sposób możemy polepszać swój, wdrożony w oparciu o ISO 9001, system zarządzania jakością.

To na pewno bardzo pomaga w całej procedurze wprowadzania tej certyfikacji. A warto posiadać iso 9001, bo jak pokazuje praktyka wielu przedsiębiorstw, posiadanie takiego znaku jakości ma wpływ na lepsze biznesowe wyniki. Klienci mają większe zaufanie, kiedy widzą, że dana firma posiada ten certyfikat.