Prototypowanie jako przyszłość projektowania, produkcji i myśli technologicznej

Biznesmeni coraz większym zainteresowaniem obdarzają nowe technologie, które upraszczają i dynamizują produkcję, niejednokrotnie zmniejszają koszty oraz dają możliwość zastosowania niekonwencjonalnych materiałów.

prototyp

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com
Prototypy to przykład wykorzystywania w różnego rodzaju branżach nowych propozycji. Po prototypowanie nierzadko sięgają branże AGD a także RTV, lotnictwa, jubilerzy, automotive, protetyki czy robotyki, a także szeroko pojętej medycyny. Prototypy pozwalają zobaczyć w praktyce jak konkretne urządzenie wygląda, pracuje a także czy ma mankamenty, które trzeba wyeliminować. Tworzenie prototypów to kilka etapów, a mianowicie projekt, gdzie praca skupia się na rozstrzygnięciu konkretnego problemu, dostosowaniu odpowiednich elementów oraz schematów działania. Drugim etapem jest przygotowanie produkcji, czyli zakup wybranych elementów a także stworzenie całej dokumentacji, krokiem kolejnym jest właśnie produkcja, która charakteryzuje się dynamicznym wykonaniem oraz ciągiem, przedostatni etap to montaż, a ostatni programowanie. Prototypowanie to szczególnie niewielkie koszty i możliwość zastosowania różnorodnych materiałów – jak się robi prototypy. Niekwestionowanym argumentem jest to, że wykonanie prototypu metodą 3D jest zdecydowanie tańsze aniżeli dla przykładu metoda odlewania czy wycinania. Opcja stosowania różnorodnych materiałów także jest na plus, stosowanie materiałów sztucznych, elastycznych żywic akrylowych, tworzyw przewodzących prąd elektryczny, metali, a także tytanu daje spore możliwości w działaniach produkcji.

Ciekawy artykuł? Jeżeli tak uważasz, kliknij bez wahania tutaj, ponieważ te teksty z pewnością również są warte zerknięcia!

Prototypy oraz ich powstawanie ma kilka głównych celów, a mianowicie usprawnienie procesów analizowania problemu, doprecyzowanie wymogów oraz oczekiwań z nim połączonych, wykrycie braków w funkcjonalności oraz zdiagnozowanie trudności, które mogą się ujawnić w dalszym procesie, tworzenie oraz udoskonalanie całego procesu podczas rozwoju a także szkolenie odbiorców już w momencie jego powstawania, co automatycznie oszczędza czas.

W prototypowaniu wyróżnia się kilka rodzajów, to jest ewolucyjne, które ugruntowane jest na przekazaniu aktywnego kompleksu, z porzuceniem, w którym prototypy tworzone są, wartościowane oraz w razie potrzeby zmieniane i tzw. tworzenie przyrostowe, w którym w pierwszej fazie powstaje ogólna architektura modelu, na której w kolejnych fazach się opiera. Zastosowanie prototypów jest świetnym wyjściem dla tych, którzy pragną zaprezentować konkretny produkt przed jego powstaniem –