Jak prawidłowo strzelać z łuku? O czym trzeba pamiętać, jakie są najistotniejsze zasady?

Łuk to jeden z najstarszych typów broni miotających. Poznany jest ludzkości od co najmniej 35 tyś. lat, choć faktycznie stał się pomocny w okresie środkowego mezolitu, czyli około dziesięciu tysięcy lat przed nasza erą.

Strzały
Łuk składa się ze sprężystego pręta lub listwy zwanego łęczyskiem, a także linki jaka może złączyć oba końce pręta jaka jest zwana cięciwą. Pociskiem naturalnie jest strzała, cienki i długi pręt, jaki jest wystrzeliwany z łuku. Łęczyska łuku muszą być wytworzone z materiału dość elastycznego, który może ulegać odwracalnemu odkształceniu przez ręczne naciągnięcie cięciwy. Cięciwa powinna być dosyć cienka, ale nie za bardzo nierozciągliwą linką, dość wytrzymałą, żeby nie pękać w chwili prostowania łęczyska po strzale.

Strzała zaś powinna być na tyle długa, aby wystawać trochę za łęczysko w chwili maksymalnego naciągnięcia cięciwy. Strzelanie z łuku wymaga zaangażowania obu rąk. Strzelec musi trzymać w jednej, prostej ręce łęczysko. Powinno ono być trochę niżej połowy jego długości ręki. Dłoń stanowi najczęściej powierzchnię, która utrzymuje strzałę prostopadle do drzewca. W różnorakich modelach łuków mogą pojawiać się też podstawki pod strzałę. Druga ręką łucznik powinien trzymać również cięciwę – .

Czy po przestudiowaniu tego artykułu masz chęć dowiedzieć się jeszcze więcej na opisywane zagadnienie? Jeśli tak, to prześledź link (http://www.motoargo.pl/pol_m_kaski-motocyklowe-310.html), ponieważ odnajdziesz tam nowe dane.

Napinanie łuku to odpychanie łuku i ciągnięciu cięciwy, najlepiej natomiast się dzieje, jak obie tego typu siły są w stanie być zrównoważone. Najlepsze i skuteczne strzelanie z łuku jest zależne od długich treningów siłowych a także technicznych. Najbardziej ważną sprawą jest umiejętność dosyć długiego wytrzymania w bezruchu w chwili, maksymalnego naciągnięcia cięciwy. W momencie tego rodzaju całe grupy mięśni pleców, klatki piersiowej i obu rąk poddane są bardzo intensywnym naprężeniom.

łuk

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com
Łucznik tak więc powinien móc wytrzymać ten wysiłek przez kilka, a czasami kilkanaście sekund, a to dlatego, żeby w konsekwencji był w stanie celnie wykierować swój łuk. Nie może więc podlegać jakimś drganiom, dodatkowo musi kontrolować swój oddech. Wzrost siły niezbędnej do naciągnięcia i utrzymania łuku proporcjonalny jest do pędu strzały, tak więc i do zasięgu łuku. Moment zwolnienia cięciwy polega na oddaniu strzału przy jak najbardziej małym, kilkumilimetrowym otwarciu palców, jaka umożliwia zejście cięciwy z opuszek. Wiadomo, by osiągać jak najbardziej zadowalające wyniki trzeba mieć wszystkie niezbędne akcesoria do łuku.