Jak powinno się ubierać na górskie wycieczki, jakie wyposażenie dodatkowe może się przy tym przydać

Wędrówki po górach to jeden z popularniejszych sposobów spędzania wolnych chwil. Nasz kraj ma to szczęście, że w zasadzie całe południe to większe i mniejsze górskie pasma, wraz z wysokimi na ponad dwa tysiące metrów Tatrami. Góry są chętnie odwiedzane we wszystkie pory roku, i praktycznie w każdym okresie znajdują się chętni do tego, aby po nich chodzić. Jednak bez względu na to, czy ktoś wybiera się w góry latem, przy trzydziestostopniowych upałach, czy jednak zimą, to za każdym razem właściwe wyposażenie jest konieczne.

wspinaczka górska

Autor: Randen Pederson
Źródło: http://www.flickr.com
Czasami można usłyszeć o beztrosce a niekiedy i głupocie, kiedy ktoś wybiera się na Giewont w sandałach czy jesienią idzie bez ciepłego ubrania. Pogoda szczególnie w wyższych partiach jest mało przewidywalna, i z tego też powodu nawet na krótką popołudniową wyprawę należy się odpowiednio przygotować.

Jeśli w zamieszczonym tu artykuły nie ma intrygującej Cię informacji, to kliknij ten odnośnik i zobacz sam (http://coraltravel.pl/wakacje/Turcja) inny tego typu tekst.

A tym bardziej niezbędne to będzie, jeśli ktoś wybiera się w góry zimą, kiedy szlaki są pełne lodu, czy też w wyższe, niebezpieczne partie – w takim przypadku oprócz standardowego wyposażenia niezbędny będzie odpowiedni sprzęt wspinaczkowy i umiejętność posługiwania się nim – elementy wyposażenia wspinaczkowego.

Podstawą wędrówek po górach są właściwe buty. Muszą one posiadać solidną, odporną na ślizganie podeszwę, a także z powodów bezpieczeństwa powinny ochraniać całą kostkę, przez co ogranicza się możliwość zwichnięć albo skręceń. Jeśli planuje się wyjścia na wiosnę czy jesienią to buty powinny być nieprzemakalne, wówczas zapewnią należyty komfort na wypadek jakiejś ulewy albo burzy.

Należy także zadbać o odpowiednią odzież, powinna być ona lekka i oddychająca, a jednocześnie nieprzemakalna i ciepła. Wielu ludzi na wycieczki po górach ubiera najzwyklejsze kurtki sportowe, jednak nie zawsze będzie to dobry pomysł – najlepszy wybót kurtek sportowych. Jeśli tego typu kurtka nie posiada odpowiednich membran ochraniających przed wiatrem i deszczem, to może się jednak nie sprawdzić. Koniecznie też trzeba pamiętać o odpowiednim nakryciu głowy i rękawiczkach, no i oczywiście wszystko co potrzebne należy włożyć do wygodnego, pojemnego plecaka.