Jak zadbać o stopy i kręgosłup?

Ludzki kręgosłup jest jednym z podstawowych elementów organizmu. Od jego kondycji uzależniony jest wygląd i ewentualne nieprawidłowości postawy, a co za tym idzie – generalne zdrowie i samopoczucie człowieka. Dlatego istotne jest, by posiadać właściwy styl życia, by pamiętać o stanie kręgosłupa każdego dnia. Faktem jest, że objawy bólu kręgosłupa występują coraz częściej, a narastają zwłaszcza u ludzi starszych. Może to prowadzić do trudności z poruszaniem się, ze snem i z innymi czynnościami codziennymi.

Analogicznie rzecz ma się ze stopami. Niewłaściwy sposób poruszania się może doprowadzić do wystąpienia chorób kręgosłupa i wad postawy, jak również do bólu. Należy pamiętać jak dbać o stopy (www) i słuchać zaleceń lekarzy.

stopa

Autor: Jorge in Brazil
Źródło: http://www.flickr.com

Niezwykle istotne dla kręgosłupa jest utrzymywanie właściwej postawy. Swego rodzaju plagą współczesnego świata jest tak zwane garbienie się, prowadzące do skrzywień. W największym stopniu jednak zapomina się o zdrowej i właściwej postawie na siedząco. Aktualnie ogromna i ciągle zwiększająca się liczba ludzi większość czasu spędza w pozycji siedzącej. Wiąże się to często z wykonywaniem pracy biurowej, przed komputerem. Trzeba pamiętać o tym, by w regularnych odstępach czasowych wykonywać ćwiczenia na kręgosłup, a przede wszystkim – by w w czasie wolnym zażywać ruchu, na przykład w formie spacerów czy jazdy na rowerze, biegania (tu). Dobrym rozwiązaniem mogą się okazać masaże pleców, które mają działanie nie tylko odprężające, ale i dobre dla zdrowia.

Tak samo istotne jest prawidłowe dbanie o stopy. Jak wspomniano wyżej, właściwy sposób chodzenia ma spory na ogólną postawę i stan kręgosłupa. Równie ważnym czynnikiem jest dobór butów. Niewygodne, za małe lub zbyt obszerne czy zbyt twarde buty mogą powodować ból, jak również trwały uraz. Podobnie kwestia wygląda w przypadku bezustannego i codziennego chodzenia w obuwiu na szpilkach. Powinno się raz na jakiś czas pozwolić „odpocząć” stopom, nosząc płaskie buty, a w mieszkaniu poruszać się boso.

Popatrz nie wyłącznie na nasz tekst, ale też na komentarze z witryny (https://alpinlife.pl/zamowienie-podsumowanie.html). Może niektóre zainteresują Cię tak bardzo, że zapragniesz stworzyć swoją opinię.

Autor