Co to jest sztanga olimpijska, jakie ma właściwości i które są jej typy?

Czy chciałbyś chociaż do pewnego stopnia czuć się jak olimpijczyk? Uprawiać sport podobnie jak sportowcy startujący na olimpiadzie po to, aby zdołać nie tylko cieszyć się doskonałym zdrowiem, ale i świetną figurą? Tylko jak to osiągnąć? Co trzeba wykonać?
Wychodzi na to, iż zaczątki mogłyby być mniej trudne niżeli sądzisz.

Możesz np. rozpocząć ćwiczyć używając urządzenia treningowego o nazwie sztanga olimpijska.

Masz chęć dodać do swoich zakładek o następną nietuzinkową stronę? Jeśli tak, to naprawdę zalecamy ten artykuł – kliknij a się nie zawiedziesz.

Co to jest tego typu sztanga? Jest to chwytak, który notabene ma potoczną nazwę gryf, który na obu końcach posiada nałożone obciążniki. Posiadają one układ okręgu z otworem, który wkłada się na drążek. Każda sztanga ma obciążniki, jakie można na siebie dodawać albo zdejmować po to, ażeby jak najprecyzyjniej dostosować wagę kompletnej sztangi. Wymieniony gryf, czyli drążek, mógłby mieć naturalnie różną rozciągłość, jednak zwykła sztanga olimpijska w opcji dla mężczyzn, gdyż istnieje podział z powodu na płeć, posiada długość 2,20 metra i wagę 20 kilogramów. W opcji kobiecej taka sztanga ma gryf o rozciągłości 2 metrów i ciężar 15 kg.

sztanga olimpijska

Autor: Sharon & Nikki McCutcheon
Źródło: http://www.flickr.com

Należałoby też dodać, że sztanga razem z zaciskami waży 25 kilogramów w opcji męskiej oraz 20 kg w wersji kobiecej. Najbardziej popularnymi konkurencjami sportowymi, w których stosowana bywa sztanga olimpijska jest tzw. trójbój siłowy, podnoszenie ciężarów oraz kulturystyka.

Czy pamiętasz, iż na zaczątku swojej kariery Arnold Schwarzenegger ćwiczył właśnie kulturystykę za pomocą sztangi? Później, jak powszechnie wiadomo był m.in. Conanem i gubernatorem pełnej słońca Kalifornii. A osiągnął to wszystko m.in. dzięki takiemu sprzętowi do uprawiania sportu jak sztanga.