Gdy przydarzą nam się kłopoty w podróży

Aktualnie mamy coraz więcej możliwości podróży po Europie i globie. Od odkrycia kolei oraz aeroplanu planeta na której żyjemy bardzo się skurczyła – możemy w rozsądnym czasie dostać się praktycznie wszędzie, nie jedynie wewnątrz swojego kraju, ale także poza jego krańcami. Eskapada na piwo do Czech czy spotkanie we Francji jest obecnie czymś dostępnym – wystarcza odpowiednio wcześnie zaplanować nasz wyjazd oraz wybrać najbardziej korzystny środek przewozu.

Lotnisko

Autor: Benson Kua
Źródło: http://www.flickr.com
Gdy mamy trochę większy zasób gotówki (przykładowo otrzymaliśmy premię za parafowanie umowy) po czym – dajmy na to – zdecydowaliśmy wybrać się do Paryża z koleżanką z pracy by jej się oświadczyć – nic nie stoi na przeszkodzie by spełnić swe marzenie. Starczy do tego laptop, nieco czasu, kalkulator i już.

Oczywiście wybierając się na podobny wypad najlepiej wcześniej się zabezpieczyć przed nieprzewidzianymi wypadkami losowymi, zatem konieczne będzie ubezpieczenie podróżne jakie w razie problemów w obcym państwie. Będziemy mieć wtedy możliwość choćby korzystania z lokalnej służby zdrowia albo otrzymamy środki na transport Lankamer – (przewozy autokarowe lubelskie) do kraju. Prócz praw jakie daje nam ubezpieczenie mamy w określonych okolicznościach prawo do poniektórych świadczeń. W razie lotu samolotem mogą się zdarzyć rozmaite sprawy, np. pogoda może się na tyle zepsuć, że lot zostanie spóźniony czy anulowany – przejdź do portalu Skylegal.

Spóźniony samolot

Autor: Rob Faulkner
Źródło: http://www.flickr.com
Wówczas zasadniczo mamy prawo do pieczy przewoźnika. W ramach tegoż obowiązku prawa pasażera (sprawdź koniecznie) można podzielić na 2 podgrupy: świadczenia bezpłatne oraz odszkodowanie za opóźniony lot. Do tej pierwszej podgrupy należy obowiązek przekazania pasażerom posiłków oraz napitków (jeśli opóźnienie jest większe aniżeli 2 godziny). Na prawa pasażera ma wpływ także odległość na którą wykupiony był lot – im mniejsza odległość, tym dłuższy okres po jakim przysługuje nam odszkodowanie za opóźniony lot.

Jeżeli kolejny możliwy lot wypadnie następnego dnia czy później, przewoźnik jest zobowiązany zapewnić nam również bezpłatny nocleg lub bez opłaty zmienić nasz plan lotu. Regulacje te nałożone są przez Unię Europejską dzięki czemu wiążą każdych przewoźników działających na jej terenie.