Triathlon – dlaczego dobrze jest podjąć się tego bezapelacyjnego wyzwania sportowego?

Są osoby, jakie z chęcią przeszłyby przez życie cichaczem, ale są także ludzie, dla których liczą się prawdziwe wyzwania. Jednym z takich wyzwań, które można przed sobą postawić, jest triathlon. Jest to – nie da się zaoponować – sport wytrzymałościowy, jaki potrzebuje odpowiedniego przygotowania, a równocześnie daje dużą satysfakcję, gdy będziemy mogli wykonać każdą z trzech dyscyplin, z jakich się składa. Jakie są przymioty wskazanego wysiłku?

Przede wszystkim trenujemy kilka dyscyplin w tym samym czasie, toteż w gruntowny sposób dbamy o swoją kondycję. Można też dobierać dyscypliny zależnie od pogody na zewnątrz – zimą raczej trudno będzie nam się przymusić do biegania bądź jazdy rowerem, ale za to chętnie popływamy. Pamiętajmy jednak, że biegać można na bieżni, toteż również deszcz nie powinien nas przyhamowywać.

siłownia

Autor: Engyles
Źródło: http://www.flickr.com

Będziemy ćwiczyć w sali, słuchając ulubionej muzyki oraz ciesząc się komfortowymi warunkami, jakie panują na siłowni. Co więcej trenując triathlon nie trzeba od razu startować w profesjonalnych zawodach. Można rozpocząć od imprez dla amatorów, by zweryfikować swoje siły oraz przekonać się, na ile możemy sobie pozwolić, aby nie nadwyrężyć mięśni. Podczas treningów oraz zawodów zapewne poznamy też wiele osób, z którymi będziemy mogli zawrzeć przyjaźnie. Dzięki nim dowiemy się wielu praktycznych informacji, gdyż być może trenują już dłużej niż my i będą mogli nam coś poradzić.

Co istotne, triathlon nie jest kontuzjogenny, toteż nie powinien przyczynić do problemów ze stawami czy do innych przypadłości. Na koniec należy wskazać na jeszcze jedną bezsprzeczną zaletę – trenując troszczymy się o swoją kondycję i pozytywnie wpływamy na zdrowie. Regularna aktywność sportowa sprawi, że nie będziemy się tak szybko przemęczać i nawet długi spacer pod górę nie da nam w kość. Będziemy gotowi na wszystko, także na wycieczkę w góry połączoną ze wspinaczką. Triathlon umożliwi nam bez kłopotu podjąć się każdego innego wysiłku, jakim będziemy zainteresowani.

Nie zapominaj, iż jeśli zdecydujesz się na zaprezentowaną aktywność fizyczną, konieczny jest ci odpowiedni plan treningowy. Triathlon ciężko jest trenować samodzielnie. Najlepiej jest spotkać się z trenerem, jaki przygotuje stosowny program ćwiczeniowy, ponieważ znakomicie wie, jak przygotować się do tak dużego wysiłku.