Jak wygląda proces cynkowania? Jakiego typu zjawiska wtedy zachodzą? Z jakich etapów jest złożony?

Proces cynkowania to wiele etapów wstępnych, które mają poprzedzić późniejsze zanurzenie produktu ze stali w rozpuszczonym cynku. W taki sposób może stworzyć się mechanicznie trwała i nieprzepuszczalna powłoka, która ochroni materiał przed korozją.

Pierwszy etap procesu to mechaniczne usunięcie zanieczyszczeń i nierówności, które znajdują się na powierzchni naszego przedmiotu. Nieczystości, przykładowo piasek, rdza albo żużel, usuwane są za pomocą obróbki strumieniowo-ściernej. Przebieg tego procesu polega na zlikwidowaniu różnego typu niepożądanych drobin z powierzchni stali. Służą do tego ścierające materiały metalowe w obiegu zamkniętym.

Zaciekawił Cię ten komentarz spod linku (http://a-pro.pl/)? Jeżeli się z nim nie zgadzasz, to zachęcamy do polemizowania. Każda debata będzie przydatna.

W czasie takiej czynności strumień silnego powietrza wzbogacony w drobinki ścierne, kieruje się na powierzchnię poddaną oczyszczaniu. Zależnie od rodzaju stosowanego surowca ściernego, a także prędkości, z jaką uderza on w daną rzecz, jest możliwe by uzyskać różne efekty wygładzania, nagrzewania czy deformacji.

stal w ogniu

Autor: darkday
Źródło: http://www.flickr.com

W kolejnym procesie ocynkownia ogniowa ma miejsce odtłuszczanie – zaktualizowany post na blogu. Elementy stali przed zanurzeniem w roztworze cynkowym muszą pozostać wolne od tłuszczu, a także innych elementów, jak substancje woskowate oraz olej, które uniemożliwiają reakcję żelaza z cynkiem. Ten etap powoduje otrzymanie chemicznie czystej nawierzchni, na niej powstanie stop stali z cynkiem. Kolejny etap cynkowania obejmuje trawienie nawierzchni. Dzięki temu można skutecznie ściągnąć substancje niemetaliczne, miedzy innymi rdza czy zgorzelina, jakie robią się w czasie walcowania oraz wyżarzania elementów konstrukcyjnych. Najlepszym ze sposobów trawienia jest kąpiel w kwasie solnym. Wytrawiona tak stal przechodzi do ostatniej części, którą jest topnikowanie.

Zaciekawił Cię prezentowany tekst? Jeżeli tak, to sprawdź ten użyteczny link (http://www.maragency.pl/kategoria/pompy-specjalistyczne/wirnik-typ-d—do-drenazu/47). Przeczytasz tam informacje, które będą dla Ciebie wartościowe.

Etap taki polega na włożeniu części ze stali w roztworze wodnym chlorku cynku oraz amonu, przez to mamy pewność, że będzie miał miejsce odpowiedni przebieg reakcji chemicznych, które zachodzą w czasie cynkowania. W sposobie suchym chlorek amonu stanowi 15% roztworu, natomiast w mokrej odmianie sole występują w proporcji 1:3. Zadaniem topników jest więc wyczyszczenie przedmiotów ze stali ze śladowych ilości tlenków, przez co skutecznie można zmniejszyć ryzyko utlenienia stali przed jej wprowadzenie w płynnej kąpieli cynkowej.