Jak wybrać dobry obóz dla dziecka?

Mały chłopiec, który panicznie się boi wody na obozie żeglarskim, siedmiolatek w szkole przetrwania. Rodzice przesyłają swe latorośle na coraz bardziej wymyślne kolonie. W jaki sposób wyselekcjonować te w największym stopniu odpowiednie dla mojego malucha?

butelka na ławce w mrocznej scenerii

Źródło: flickr.com
Rynkowa propozycja wyjazdów dziecięcych jest obezwładniająca. Im młodsze dziecko tym wybór odpoczynku winien być staranniejszy. Pierwsze kryterium do spełnienia to chęci dziecka. Nie powinno się wysyłać na obozy konne malucha, który stanowczo i długo protestuje jak też przeżywa lęki z nim powiązane. Poniektóre maluchy nadają się na pierwszy wyjazd już w wieku 6 lat, natomiast inne jako 10-latki. Zależy to od temperamentu malucha, indywidualności, stopnia samodzielności a także życiowego doświadczenia. Pamiętajmy jednakże, iż nie wystarczy zadać potomkowi pytanie „czy pragniesz pojechać na obóz?” gdyż jeśli to jest pierwszy raz to najprawdopodobniej usłyszymy „nie!”. Przyczyną pierwszej odmowy wcale nie musi być rzeczywista niechęć jak też niedojrzałość malucha, lecz zwykły niedostatek wiedzy na temat co się dzieje na takim obozie.
narciarze

Autor: włodi
Źródło: http://www.flickr.com
Najpierw zatem trzeba dziecko ostrożnie oswajać z tematem samodzielnego wyjazdu, relacjonować na czym polega życie kolonisty, akcentować korzystne strony wyjazdu, mówić jak najwięcej konkretów przykładowo rankiem wpierw jest pobudka a także krótka gimnastyka, natomiast potem pójdziecie na śniadanko, wychowawca zawsze będzie służył wsparciem, nikt nie zmusza dzieci do jedzenia itd. Ważna materia to wybór tematu kolonii. Obozy, które my rodzice pamiętamy z naszego dzieciństwa już dawno odeszły do historii.

Współcześnie każdy zaaranżowany wyjazd dziecięcy ma określony temat. Do doboru mamy obozy sportowe takie jak obozy konne, obozy artystyczne (taniec, rysowanie komiksów etc.), językowe, z fabułą etc..