Widowiskowość gry w tenisa ziemnego powoduje, że w dalszym ciągu zasługuje na miano najbardziej renomowanego sportu na świecie.

W 1877 roku na kortach Wimbledon w Londynie, zapoczątkowany został największy turniej tenisowy w historii. Z czasem gdy tenis popularyzował się, turnieje zaczęto organizować także na Antypodach, Francji i USA.

dobra strona

Autor: superscheeli
Źródło: http://www.flickr.com
Zawody rozgrywane rokrocznie na tych czterech kortach, zwane turniejami Wielkiego Szlema, są najwyżej cenionymi w tej dziedzinie sportu. Niepowtarzalność turnieju wimbledońskiego bierze się między innymi z faktu, że rozgrywa się on na specyficznie przygotowanej trawiastej nawierzchni. Turniej wimbledoński nigdy nie wzbudzał szowinizmu. Nagradzano owacjami i oklaskuje się tam najwybitniejszych sportowców. Zwraca się również szczególną uwagę i na tych, którzy przyjmują porażkę z podniesioną głową.

Wimbledon od pozostałych zawodów tenisowych odróżnia również fakt, że wynik na tablicy nie jest uaktualniany elektronicznie, lecz jest pisany ręcznie, przez personel obsługi kortów. Wimbledon pozostaje również jedynym turniejem, w którym na polu gry obowiązkowo wymagany jest biały strój, co bierze się z szacunku do tradycji tenisa białego, pozbawionego bezwzględności i nieobiektywności sportu.

Tenis ziemny który obserwujemy obecnie – w początkowym okresie ogólnie uznawany za sport (zorganizowane wyjazdy na mecze) zarezerwowany dla grających fair-play, poruszających się po korcie w nienagannych długich spodniach i koszulkach, uległ licznym trendom i ewoluował w różnorakich kierunkach. Współcześnie nie używa się już ciężkich drewnianych rakiet i piłek obszytych flanelowymi poszewkami. Sprzęt do gry w tenisa podlega bez przerwy innowacjom (przeczytaj na ten temat na

Daniela Hantuchová, tenisistka

Autor: adidas
Źródło: adidas
Wytwórcy rakiet zdają sobie sprawę, że o powodzeniu oraz komforcie tenisistów decyduje wiele uwarunkowań. W typowych rakietach unowocześnia się naciągi tenisowe, parametry rączki, ciężar rakiety, wyważenie. Nieprawidłowy dobór któregoś z tych parametrów może skutkować urazami i kontuzjami. Ulegał zmianom również ubiór tenisowy.

Dzisiaj w tej sprawie istnieje prawdziwa swoboda. Od tradycyjnych naturalnych koszulek z kołnierzykiem po nowoczesne koszulki z syntetycznych tworzyw bez rękawów. W przypadku spodenek również istnieje duża dowolność w doborze materiału, fasonu i koloru. Panie zazwyczaj ubierają się z dużym wdziękiem i oryginalnie. Choć bywa, że czasem są awangardowe i budzą kontrowersje.