O tym co idealnie poznane, co zmienia się jak wszystko, ale jednocześnie stale pozostaje niezmienne. Co to takiego?

Aby świat istniał w poznanej nam formie musiało powstać kilkanaście wynalazków, jakie go zrewolucjonizowały. Można by wymienić je wszystkie… Nie no wiadomo, że tego nie zrobimy, no chyba, iż ktoś ma w planach w rzeczywistości sprawdzić ten temat – najkorzystniej sięgnąć po encyklopedię lub poszukać w sieci. Warto skupić się na najbardziej istotnych wynalazkach, na czymś, co wszyscy znamy, lecz nie zdajemy sobie sprawy, czym taki wynalazek właściwie jest. Weźmy przykładowo taki druk.

Definicyjnie jest to kilkukrotne odbicie obrazu z formy drukowej na papier, przykładowo, czyli na drukowe podłoże. Potocznie drukiem jesteśmy w stanie także określić każdą kopię, tak zwaną, odbitkę drukową. Owszem, trochę ten język specjalistyczny jest dziwny, ale co najbardziej istotne, druk powstaje wtedy, jak jesteśmy w stanie go przenieść z formy drukowanej dokładnie na papier.

Poszczególne kopie również są określane drukiem. Drukiem jesteśmy w stanie też zdefiniować różnorodne sposoby powielana tekstu i grafiki, i to w wymiarze tradycyjnym, jak również sposobem nowoczesnym. Wielu jednak się upiera przy tym, że ten nowatorski druk to tak naprawdę wydruk. Czasy jednakże się zmieniają, nie da się ich zastopować, więc od kiedy wprowadzono do drukarni druk (super folia do druku cyfrowego-> przenieś mnie do strony) cyfrowy i techniki komputerowe, coraz częściej przez druk jesteśmy w stanie zrozumieć także wydruk dedykowany na skalę przemysłową.

Jak dowodzą znawcy, historia druku jest krótka. Czemu? Otóż, polega ona na nanoszeniu obrazu metodą odbicia – jak powiedzieliśmy na początku – formy drukowej na podłoże drukowe za pomocą farby drukowej, zaś w historii ludzkości dość długo nie było dostępu do tego tworzywa, jakie byłoby najbardziej właściwe, aby precyzyjnie przyjmować szybkoschnącą farbę.

Jak jesteśmy w stanie przeczytać w historycznych źródłach, pierwszym tego typu podłożem był papier wynaleziony w Chinach.. To dzięki niemu druk był w stanie rozwinąć się w estampaż. Chyba pierwszym przedmiotem, który zasługuje na tytuł wyrobu poligraficznego była odbitka drzeworytnicza z Chin. To właśnie od tego wydarzenia jesteśmy w stanie mówić o poligrafii, jak o wydajnym powielaniu treści, i to takich tekstowych, jak i graficznych.

Obecnie powszechny jest druk różnych dokumentów i już nawet nad tym nie myślimy. Znamy usługi drukarskie, wiemy mniej więcej jakie są ceny, jak drukarnia cennik. Dzisiaj, gdy chcemy po prostu coś wydrukować, mniejszą czy większą rzecz, poszukujemy drukarni w… Internecie.